Archiwum Polityki

Kły upiora

Wampir nie może umrzeć tylko dlatego, że czas upływa, żyje, jak długo może żywić się krwią żywych istot” – powiada Van Helsing – bohater „Draculi”, klasycznej powieści Brama Stokera z 1897 r. W istocie wizja wampira należy do najtrwalszych wyobrażeń w kulturze europejskiej – przekonuje Maria Janion w książce „Wampir. Biografia symboliczna”.

Kwestia wampiryczna pojawiała się już we wcześniejszych książkach wybitnej znawczyni polskiego romantyzmu. Dość przypomnieć serię „Transgresje” – publikacje będące zapisem słynnych seminariów prowadzonych przez Marię Janion w Gdańsku, gdzie bohaterami były właśnie rozmaite postaci przechodzące przemianę, czy głośny esej „Wobec zła”, będący próbą przyjrzenia się, jak literatura polska radziła sobie z opisem tego co ciemne, niepokojące i budzące grozę.

Wampir bez wątpienia należy właśnie do postaci granicznych: jest bohaterem z tego i nie z tego już świata, jest zmarłym pośród żywych, za dnia przebywa w ziemi, ożywa przy blasku księżyca. Wreszcie, na co zwracał uwagę poczciwy Van Helsing, żywi się krwią, której symbolika także jest złożona – krew kojarzy się z siłą ozdrawiającą i życiem, ale w równie oczywisty sposób przywodzi na myśl śmierć. Upiór, zwany na naszych terenach wąpierzem, jest też postacią ciekawą ze względu na przełamywanie rozmaitych tabu: wampir to przecież zarówno kanibal, nekrofil, jak i postać emanująca energią seksualną.

Wyobrażenia wampiryczne – tłumaczy Maria Janion – ze szczególną mocą ożyły w Romantyzmie, choć oczywiście nie były wymysłem tej epoki. Kwestia upiorów – jako wizji szczególnie słowiańskich – nękała Mickiewicza, który poświęcił im sporo miejsca w swoich prelekcjach paryskich.

Polityka 32.2003 (2413) z dnia 09.08.2003; Kultura; s. 49
Reklama