Archiwum Polityki

Partia o Patrię

Marta Eggerth, wdowa po nieżyjącym od 39 lat Janie Kiepurze, walczy o odzyskanie wybudowanego przez artystę w 1933 r. hotelu w Krynicy Zdroju. Budzący duże emocje spór zbliża się do końca.

Patria należy obecnie do Uzdrowiska Krynica-Żegiestów, którego w 100 proc. właścicielem jest Skarb Państwa – mówi z przekonaniem Piotr Danek, prawnik uzdrowiska. Ani on, ani jego prezes nie myślą składać broni. Problem w tym, że poddać nie zamierza się też Marta Eggerth. Wynajęła jedynego w Krynicy adwokata, by walczyć o swoje.

93-letnia Marta Eggerth mieszka w swojej posiadłości pod Nowym Jorkiem. Podróżuje, występuje, do niedawna miała w amerykańskiej telewizji swój talk-show. – Niespożyte siły, wiecznie w drodze – mówi Bogusław Kaczyński, który od blisko 40 lat organizuje w Krynicy Europejski Festiwal im. Kiepury i mozolnie buduje kult artysty.

Drogie sentymenty

Ukazujący się w Krakowie „Ilustrowany Kuryer Codzienny” 18 grudnia 1933 r. drukuje ogłoszenie: „Dyrekcja Nowowybudowanego Hotelu »Patria« w Krynicy (własność Jana Kiepury) ma zaszczyt najuprzejmiej podać do wiadomości, że budowa została ukończona i w dniu 23 grudnia b.r. Hotel »Patria« zostanie otwarty”. Według anonsu został on „urządzony według najnowszych wymagań, z najwyższym komfortem, jak: meble stylowe, radjo i telefony w każdym pokoju, sygnalizacja świetlna, własna centrala telefoniczna, łazienki, windy, mechaniczna pralnia, garaże ogrzewane. Sale reprezentacyjne: sala jadalna, salon, salon do bridgea, dancing, kawiarnia, restauracja, American Bar, wytworna kuchnia polsko-francuska – na żądanie dietetyczna i jarska”.

Zachwytom nie było końca. Kiepura wiedział, jak zadbać o reklamę. Gościł w Patrii wielu wpływowych ludzi, w tym szefa wydawnictwa słynnego IKC. Śpiewać, kochać i zarabiać pieniądze Kiepura potrafił najlepiej.

To był człowiek interesu.

Polityka 22.2005 (2506) z dnia 04.06.2005; Społeczeństwo; s. 90
Reklama