Archiwum Polityki

Wybuch złości

Minęło 8 lat od wydania poprzedniej studyjnej płyty Rolling Stonesów i oto teraz ukazuje się nowa. Powstały 42 lata temu zespół już rozpoczął trasę koncertową. Żadna inna kapela rockowa nie utrzymywała się tak długo na topie, dochowując wierności raz wybranemu stylowi.

Nowa płyta „A Bigger Bang” (Większy wybuch) na rynku pojawi się 5 września, ale już od jakiegoś czasu wywołuje kontrowersje za sprawą zamieszczonej tam piosenki „Sweet Neo Con”. „Tekst rzeczywiście nie jest zbyt metaforyczny – powiedział Mick Jagger dziennikarzom, którzy wypytywali go, czy bohaterem piosenki jest George W. Bush. Zawiera m.in. frazę: „Nazywasz siebie chrześcijaninem, ja nazywam cię hipokrytą. Nazywasz siebie patriotą, a ja myślę, że jesteś kupą gówna”.

Można by uznać, że krytyka ekipy Busha, dokonywana przez liczne gwiazdy show- biznesu, trochę się już zbanalizowała, więc Jagger z kolegami nie wypadają w tej kwestii nazbyt oryginalnie. Wszystko się zgadza, aliści do tej pory Stonesi bardzo rzadko zdobywali się na bezpośrednią kontestację polityczną. Owszem, zdarzało im się krytykować System, choćby w takich piosenkach jak „Satisfaction” czy „Street Fighting Man”, ale nigdy nie czuli się w obowiązku tworzyć ideologicznych manifestów. Większość piosenek spółki Mick Jagger – Keith Richards mówi o zawiłościach relacji damsko-męskich, a jeśli już zahacza o sprawy społeczne, to posługuje się osobistą perspektywą człowieka nieinteresującego się na co dzień polityką.

Co w takim razie zadecydowało o etykiecie buntowników? Na pewno ekscesy obyczajowe, które towarzyszyły im nieprzerwanie przez całe lata 60., a nawet później, gdy Mick Jagger nie przestawał kultywować swojego image’u romantycznego hedonisty i dandysa oddającego się seksualnemu wyuzdaniu. Owszem, młodzi Stonesi żyli, jak chcieli (przynajmniej tak to wyglądało), wchodzili w konflikty z prawem z powodu posiadania i używania narkotyków, często zachowywali się prowokacyjnie wobec dziennikarzy.

Polityka 34.2005 (2518) z dnia 27.08.2005; Kultura; s. 64
Reklama