Archiwum Polityki

Nie będziesz niszczył środowiska swego

Nim u nas wybuchła seksafera w kościele szczecińskim, w mediach światowych podano, że Watykan ogłosił nową listę grzechów.

Watykan wskazuje nowe sposoby grzeszenia, Watykan rozszerza listę grzechów głównych i dodaje siedem nowych – takie tytuły pojawiały się przede wszystkim w gazetach USA i Wielkiej Brytanii. Jak było naprawdę? Otóż szacowny półoficjalny dziennik watykański „L’Osservatore Romano” poprosił o wywiad arcybiskupa Gianfranco Girottiego. Girotti pełni urząd tak zwanego regensa Penitencjarii Apostolskiej. Penitencjaria jest rodzajem trybunału kościelnego, rozsądzającego sprawy sporne dotyczące naruszenia tajemnicy spowiedzi, kontroluje też zgodność udzielonych w Kościele odpustów z kościelnymi wskazaniami w tej dziedzinie. Trybunał zorganizował w Rzymie spotkanie mające pomóc w szkoleniu księży spowiedników. Przemówił do nich Benedykt XVI. I to z tej okazji zrobiono rozmowę z Girottim.

Konfesjonał do antyków

Arcybiskup uczula w niej na kryzys konfesjonału – ten mebel staje się zakurzonym antykiem w kościołach na Zachodzie, nawet w papieskich Włoszech. Oto u progu XXI w. 30 proc. włoskich katolików uważało, że konfesjonał w ogóle jest niepotrzebny, 10 proc., że ksiądz im tylko przeszkadza w rozmowie z Bogiem, a 20 proc. wyznało, że nie umieją rozmawiać z obcą osobą o swoich grzechach. Jeśli zsumować procenty, tylko 40 proc. wiernych nie zgłaszało problemów z sakramentem pokuty i pojednania, czyli ze spowiedzią, a przecież Kościół widzi w tym sakramencie klucz do zdrowia i zbawienia duszy. W Polsce wyniki badań też nie imponują. Z grubsza 10 proc. uczestników niedzielnej mszy świętej przystępuje do sakramentu pojednania.

Abp Girotti nie ułożył nowej listy grzechów głównych, ale wyliczył grzechy specyficzne dla naszej epoki, której znakiem firmowym są globalizacja, pluralizm i niesamowity postęp cywilizacyjny.

Nowe formy grzechu wiążą się z biotechnologią, gospodarką rynkową i finansami w dobie globalizacji, zagrożeniem środowiska naturalnego.

Polityka 12.2008 (2646) z dnia 22.03.2008; s. 32
Reklama