Archiwum Polityki

Gdzie wzrok nie sięga

Poetów twórczo inspiruje, filozofów skłania do głębokich przemyśleń, zakochanych nastraja romantycznie, astronomów i kosmologów po prostu trzyma przy życiu, a nas wszystkich – bez względu na profesję – od zarania dziejów fascynuje. Rozgwieżdżone niebo. Zawsze chcieliśmy wiedzieć o nim więcej, ale stało się to naprawdę możliwe dopiero wtedy, gdy człowiek uzbroił oko w przyrządy umożliwiające patrzenie tam, gdzie wzrok nie sięga. Od 12 lat krąży wokół Ziemi Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który pozwala zaglądać niemal na krańce Wszechświata. Na zdjęciach wykonanych za jego pomocą astronomowie potrafią dostrzec niezwykłe zjawiska kosmiczne. Pomijając wartość naukową tych fotografii, są one po prostu piękne. Zapraszamy na kosmiczny spacer po Wszechświecie.

Galaktyczny wir
Ramiona spiralne galaktyki M51 to obszary zagęszczonej materii, w których rodzą się gwiazdy. Podobnie wygląda nasza Galaktyka (Droga Mleczna), gdy spojrzeć na nią z dużej odległości. M 51 leży w gwiazdozbiorze Psów Gończych, odległość od Ziemi około 31 mln lat świetlnych.

Łabędź po przejściach
Pozostałości po wybuchu supernowej w gwiazdozbiorze Łabędzia, który wydarzył się około 15 tys. lat temu. Tak wygląda materia po przejściu fali uderzeniowej przez obłoki gazu międzygwiezdnego.

Polityka 13.2002 (2343) z dnia 30.03.2002; Na własne oczy; s. 116
Reklama