Archiwum Polityki

Człowiek nie cytryna

Ideologię bezwzględnej rywalizacji w pracy ma zastąpić wzajemna harmonia, akceptacja, nawet czułość. Taka moda zapanowała w zachodnim świecie. Polska, choć powoli, także wpisuje się w ten nurt.

Na rynku pracy coraz bardziej ceni się spolegliwych menedżerów i pracowników, którzy potrafią zadbać o własne samopoczucie. W USA szefowie z syndromem alfa (dominujący przywódca stada) zostali nawet poddani swoistej lustracji. W Europie Zachodniej propaguje się ludzki styl zarządzania, w Polsce zaś wyszła książka pt. „Quest. Twoja droga do sukcesu”, która proponuje duchowy rozwój zamiast morderczej konkurencji przy biurkach.

Czy naprawdę da się pracować bez nadmiernych stresów, wewnętrznych oraz zewnętrznych konfliktów, jednocześnie konsekwentnie budując własną karierę? Dwaj Francuzi i Polak wspólnie wymyślili sposób na postępowanie w pracy, aby zagwarantować sobie jak najmniej frustracji i jak najwięcej satysfakcji. Swoją metodę nazwali z angielska Quest, czyli Poszukiwanie, Wyprawa. Wyruszył na nią triumwirat: Pierre Forthomme, mieszkający w Paryżu, z zawodu coach (trener menedżerów wysokiego szczebla), Francois Nail, francuski łowca głów z Warszawy, i Wojciech Eichelberger, psycholog. Ich bazą stały się doświadczenia, jakie zebrali podczas sesji z szefami i liderami, ale także własne profesjonalne porażki i sukcesy. Quest z założenia ma być odpowiedzią na wyścig szczurów.

– Można odnieść sukces będąc oportunistą – komentuje Pierre Forthomme – a szlachetna postawa niekoniecznie musi stać się jego gwarancją. Za każdym razem trzeba sobie jednak zadać pytanie, jakie jest moje stanowisko wobec zjawiska, które obserwuję, i co ono oznacza, nie tylko dla otoczenia w pracy, ale i dla mnie.

Ci, którzy od lat uczestniczą w wyścigu szczurów – dodaje Wojciech Eichelberger – są dziesiątkowani przez objawy przemęczenia, przeciążenia, wypalenia stresem. Rynek pracy stopniowo staje się rynkiem pracobiorcy, a nie pracodawcy.

Polityka 20.2007 (2604) z dnia 19.05.2007; Rynek; s. 48
Reklama