Archiwum Polityki

Matka Kubiaka

Marcin Kubiak od roku siedzi w więzieniu w Łodzi i mówi, że powoli umiera. Sam się zgłosił do odbywania kary. Mama mu kazała.

Ma 33 lata. Kiedy miał 23, wyszedł od matki z domu, wziął jej małe sportowe BMW i pojechał po kolegę Sławka. Potem wpadli do koleżanki Sylwii, siedzieli u niej w ogródku, Sylwia powiedziała rodzicom, że jadą na kawę, wrócą za godzinę.

Początek sierpnia, piękna pogoda, za Tomaszowem, w drodze nad Zalew Sulejowski, Marcin ścina zakręt z całą mocą daną autu przez fabrykę, spanikowany wciska hamulec, obraca ich, uderzają w drzewo. Sławek leży w domu sparaliżowany, nie ma z nim kontaktu, Sylwia na cmentarzu.

Marcin Kubiak nie był dobrym kierowcą, nie miał prawa jazdy, a miał 0,7 promila we krwi, bo akurat tego dnia pił szampana.

Serce matki Haliny Kubiak wypełnia żałość.

Życie miała niełatwe, bardzo kochała męża, który był człowiekiem fertycznym; wszystko mu wybaczała, a on z biegiem lat coraz bardziej okazywał się pijakiem, kobieciarzem, hazardzistą. Był marynarzem, stewardem na międzynarodowych liniach, przez całe życie przyzwyczajanym przez armatorów do służbowej miski i koi z pościelą, a teraz przebywa gdzieś w Polsce, ukrywając się przed wierzycielami. Matka jeździ do Marcina, widzi, jak on w więzieniu powoli umiera, ma dla niego ogrom zaległej matczynej miłości, jeszcze z czasów, gdy tak kategorycznie ratowała swą miłość małżeńską do Marynarza, wraz z nim pływając i pilnując go w portach Europy, Azji i Afryki.

Marcin Kubiak wychowywał się u babci, rodzice z półrocznych rejsów przywozili murzyńskie maski, samochody używane, hebanowe słonie, kilimy z haftowanymi minaretami. Marynarz zachowywał ojcowską wyrozumiałość przez jakieś dwa tygodnie po rejsie, potem już tylko czuł zew morza, uciekał w Tomaszów, pił, bił, grał, zgrywał się do niteczki.

Polityka 19.2007 (2603) z dnia 12.05.2007; Ludzie; s. 97
Reklama