Prezydentem Francji został Nicolas Sarkozy, z hasłami surowszego prawa i lepszego porządku, sprawniejszego rządu. Prawicowa Francja triumfuje, lewica boi się rządów autorytarnych.
Śmierć Barbary Blidy była tragicznym incydentem i katastrofalnym przypadkiem. Ale był to również epizod społecznej i politycznej konkwisty od półtora roku realizowanej przez władzę, aparat państwowy i dyspozycyjne media.
Współuzależnienie to nie jest wspólne picie. To życie z osobą uzależnioną. To ciągłe pogotowie emocjonalne i uporczywy stres. Szacuje się, że w Polsce cierpi na to co najmniej 3 mln osób. Leczy się 38 tys.
Trzeci bliźniak, jak mówi się o Ludwiku Dornie, został trzecią najważniejszą osobą w państwie. Wydaje się, że ostatni element układanki w naturalny sposób wszedł na swoje miejsce. Dorn był zawsze wierny braciom Kaczyńskim. Ale ma swoje narowy. Nigdy do końca nie mieścił się w żadnej szufladce.
Wierność ideom założonego 17 lat temu Porozumienia Centrum oraz martyrologia rządu Jana Olszewskiego to podstawy mitu założycielskiego IV RP. Najtwardsi członkowie Porozumienia tworzą dziś ścisłe zaplecze kadrowe premiera i prezydenta. Inni wylatywali z pociągu PC na ideologicznych zakrętach.
O zamianie Jarmarku Europa na stadion narodowy od lat dużo się mówiło, ale nic się nie robiło – tymczasem Stadion X-lecia wyrastał na największy prywatny zakład pracy w kraju. Dopiero przyznanie Polsce Euro 2012 spowodowało iście sportowe przyspieszenie. Katastroficzne przyspieszenie – mówią zagrożeni bezrobociem kupcy.
Prokuratorów, sędziów i adwokatów zweryfikowano 10 lat temu. Złożenie nieprawdziwego oświadczenia oznaczało dziesięć lat bez wyuczonej pracy. Co robią teraz ci wykluczeni?
Rozmowa z prof. Pawłem Lampe, chirurgiem ze Śląskiej Akademii Medycznej, o nastrojach wśród lekarzy
Już prawie 2,5 mln polskich rodzin ogląda płatną telewizję za pośrednictwem platform cyfrowych. O ich względy walczy aż trzech operatorów – Cyfrowy Polsat, Cyfra+ oraz N. To ewenement w Europie.
Od 1931 r. największym producentem samochodów był General Motors. Ale to już przeszłość. Teraz zdetronizowała go Toyota. Nowego lidera trudno będzie przegonić.
Ormianom nie przeszkadza, że ich państwo jest dziś małe. Według nich Armenia jest potężna, wszechogarniająca. Gruzini opowiadają dowcip o ormiańskim szóstoklasiście, który przyszedł do księgarni po globus Armenii.
Wizerunek ponurego, tępego reakcjonisty ustąpił obrazowi ciepłego i skromnego, acz wymagającego profesora.
Obejmująca kilka tysięcy kilometrów kwadratowych strefa wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu, której reaktory wybuchły 26 kwietnia 1986 r., stała się atrakcją turystyczną Ukrainy.
5
Nasi pisarze coraz częściej próbują sobie wyobrazić, jaka będzie Polska w przyszłości. Niestety, są to wizje raczej pesymistyczne: przegramy wojny, konsumpcja zastąpi religię, politycy nie zmądrzeją, bogaci będą jeszcze bogatsi, a biedni biedniejsi.
Na polskie ekrany wchodzi właśnie film Oliviera Dahana „Niczego nie żałuję. Edith Piaf”. Po raz kolejny przypomniano znaną z biograficznych książek historię i po raz kolejny okazuje się, że melodramat może mieć siłę mitu, który trwa niezmiennie, choć wszystko wokół się zmienia.
Współczesna sztuka niczym czarna dziura wsysa wszystko, co napotka na swej drodze. Aż w końcu wessała i samych artystów, czyniąc z ich ciał dzieła. Wystawianie samego siebie stało się powszechną praktyką.
Obóz Narodowo-Radykalny dał znać o sobie. Działa legalnie i nawiązuje do organizacji zdelegalizowanej przez sanację pod zarzutami stałego naruszania porządku publicznego oraz podsycania nienawiści politycznej i rasowej.
Hitler miał wierzyć, że to amerykański superszpieg. Z kolei Stalin, po wizycie w poczdamskim wychodku dla vipów, ponoć wypytywał o niego swoich ludzi.
Łotysze i Litwini to ostatni potomkowie plemion bałtyjskich, które przez setki lat zamieszkiwały wschodnie wybrzeża Bałtyku. Ponieważ Bałtowie długo opierali się chrystianizacji i nie znali pisma, przez wieki pojawiali się tylko we wzmiankach sąsiadów.
Doniesienia o gwałtownym wzroście zachorowań na cukrzycę przechodzą bez echa. Tymczasem ta choroba, źle leczona lub niewykryta w porę, może prowadzić do wyjątkowo groźnych powikłań.
Rozmowa z prof. dr. hab. Edwardem Nęcką, psychologiem, o psychicznych walorach i ułomnościach polityków
Jarosław Spychała wymyślił nowatorską metodę uczenia filozofii za pomocą klocków lego. Długo nie mógł się z nią przebić na szersze wody. Dziś organizuje w Warszawie Festiwal Kultury Filozoficznej.
Nasze dzieci uprawiają żywą filozofię - pytają o sens życia, ale my nie podejmujemy tego dialogu, uważamy to za zbyt dziecinne.
Marcin Kubiak od roku siedzi w więzieniu w Łodzi i mówi, że powoli umiera. Sam się zgłosił do odbywania kary. Mama mu kazała.
Żel do pielęgnacji krowich wymion, płyn rozgrzewający dla konia, środek na biegunkę dla świń, preparaty witaminowe dla psów czy antybiotyki dla kotów. To tylko niektóre ze zwierzęcych specyfików, których używają ludzie. Chętniej niż zwierzęta.
Polsce potrzebna jest zupełnie nowa polityka społeczna. I to od zaraz. Ostatnie tygodnie przyniosły, być może, jej zapowiedź. Świadczą o tym dwa dokumenty, oba przygotowane przez PiS niejako obok koalicjantów.
Chcąc przewidzieć, co będzie po Putinie, warto uważniej przyjrzeć się czasom Jelcyna. Tam znajdziemy początki wielu procesów formujących Rosję dzisiejszą i być może Rosję jutra.
Gęś z prosięciem w przysłowiu świadczą o niemożności dogadania się. Nie dotyczy to jednak obecności obu stworów na talerzu. Bez kolizji spotykają się na polskim stole.
To bardzo ważne, żeby niesłyszące dziecko nauczyć języka mówionego. I zarazem bardzo trudne.
Syn Brygidy Bocian ze Szczytna już nie chciałby decydować, czy jest Mazurem, Polakiem czy Niemcem. Wolałby być Europejczykiem. A Ewa Gadomska z Miętkich nie zorientowała się nigdy, że była dla władzy ludowej elementem niepewnym. To ze względu na nawał prac polowych.