Archiwum Polityki

Dom dusz

Po niemal stu latach pozostawania własnością prywatną dom, w którym przez rok mieszkała siostra Faustyna Kowalska, wystawio­no na sprzedaż. Kupić go chce kuria warszawsko-praska. A wraz z

Ostrówek pod Warszawą, mała wieś w gminie Klembów. To tutaj niedawno zajechały czarne auta arcybiskupa Henryka Hosera, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej. Ekscelencja chciał zobaczyć drewniany dom, pomalowany na biało, z czterema uroczymi werandami, dobrze ukryty pośród lasów. W 1924 r. na progu tego domostwa stanęła szczupła, niewysoka, obsypana piegami dziewczyna, która wiele lat później (w 2000 r.) została ogłoszona świętą.

Grażyna Musiałowska, obecna właścicielka posiadłości, przywitała się z hierarchą: Nigdy nie gościłam tu arcybiskupa! Zrobiła kawę i oprowadziła po domu. Myślała, że księża chcieliby nawiązać jakąś współpracę. W końcu dom w Ostrówku, wybudowany w 1912 r., dobrze pamięta świętą. Helena Kowalska, czyli późniejsza Faustyna, zanim poszła do klasztoru, zajmowała się tutaj trojgiem dzieci Aldony Jastrzębskiej-Lipszycowej i Samuela Lipszyca. – O, ten sęk na pewno na nią patrzył, kiedy myła podłogę. Podłogi nikt nie wymieniał – uśmiecha się Musiałowska.

Okazało, że kuria najchętniej kupiłaby dom. – Są takie plany – potwierdza lakonicznie ks. kanclerz Wojciech Lipka. Ale kuria chwalić się nimi nie chce. – Nie musimy o tym trąbić przez trąbki cywilne.

Cud pierwszy: kredyt

Grażyna i Leszek Musiałowscy o sprzedaży domu też mówią niechętnie. Bo żaden to dla nich powód do zadowolenia. Nie pozbywaliby się posiadłości, gdyby nie to, że zaczęli mieć kłopoty z jej utrzymaniem. Najpierw założyli więc stronę internetową (www. domfaustyny.pl) z informacją o historii tego miejsca. Znalazły się tam również odnośniki dla pielgrzymów i potencjalnego nabywcy. Tego ostatniego małżeństwo informowało, że dom leży na działce o powierzchni 22 tys. m kw. i został wystawiony na sprzedaż.

Polityka 27.2009 (2712) z dnia 04.07.2009; Ludzie i obyczaje; s. 84
Reklama