tutaj.">
tutaj.">
Doroczną specjalną nagrodę, Paszportów POLITYKI w kategorii Kreator Kultury, otrzymał Jan „Ptaszyn” Wróblewski. Za bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś. Za wyprowadzenie polskiego jazzu w świat, za udział w powstaniu serii nagrań, która pod szyldem Polish Jazz przetrwała ćwierć wieku i właśnie powróciła po latach niebytu. Za to, że dla całej polskiej sceny muzycznej bywał liderem, aranżerem, organizatorem, nauczycielem i animatorem, nigdy nie traktując jazzu jako ograniczającej konwencji. I za to, że kiedy nie gra, to jak nikt inny potrafi o muzyce opowiadać. Więcej o laureacie przeczytasz tutaj.
Mirosław Trembecki / PAP
Paszporty POLITYKI to jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce, wręczanych rokrocznie od 24 lat. – Zapewniam, że za rok też się spotkamy – mówił w finale naszej ceremonii Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika. Paszporty przyznaliśmy w siedmiu kategoriach – w tym roku po raz pierwszy także w kategorii Kultura cyfrowa.
10 stycznia odbyła się gala wręczenia Paszportów POLITYKI 2016, to wyjątkowe wydarzenie już za nami, a oto laureaci!
Koniecznie obejrzyjcie także najlepsze momenty gali, które znajdziecie tutaj. A wideoreportaż z gali Paszportów POLITYKI 2016: pierwsze wrażenia, emocje, podsumowania, dostępny jest tutaj.
Główni Partnerzy Paszportów POLITYKI 2016: Bank Pekao i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Koniecznie obejrzyjcie także najlepsze momenty gali, które znajdziecie tutaj. A wideoreportaż z gali Paszportów POLITYKI 2016: pierwsze wrażenia, emocje, podsumowania, dostępny jest tutaj.
Główni Partnerzy Paszportów POLITYKI 2016: Bank Pekao i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Leszek Zych/Polityka
<b>Jan P. Matuszyński</b> został laureatem Paszportów POLITYKI 2016 w kategorii Film. Nagrodę otrzymał za „Ostatnią Rodzinę”, najdojrzalszy artystycznie debiut ostatnich sezonów. A także za twórcze poszerzenie formuły kina biograficznego oraz perfekcyjną współpracę z aktorami, której rezultatem stały się wybitne kreacje odtwórców głównych ról. A więcej o laureacie przeczytasz <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/1689570,1,jan-p-matuszynski-laureatem-paszportow-polityki-w-kategorii-film.read"><b>tutaj</b></a>.
<br></br>
Partner kategorii Film – Województwo Kujawsko-Pomorskie
Leszek Zych/Polityka
Paszport POLITYKI w kategorii Teatr otrzymała <b>Anna Smolar</b>. Nagroda została przyznana za teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines. Za konsekwentne poszerzanie teatralnego pola oraz chęć i umiejętność dialogowania z każdym odbiorcą. Więcej o laureatce przeczytasz <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/1689572,1,anna-smolar-laureatka-paszportow-polityki-w-kategorii-teatr.read"><b>tutaj</b></a>.
Leszek Zych/Polityka
Laureatką Paszportów POLITYKI 2016 w kategorii Literatura została <b>Natalia Fiedorczuk-Cieślak</b>. Nagrodę otrzymała za przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, za chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru literacki język w książce „Jak pokochać centra handlowe”. Więcej o laureatce przeczytasz <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/1689574,1,natalia-fiedorczuk-cieslak-laureatka-paszportow-polityki-w-kategorii-literatura.read"><b>tutaj</b></a>.
<br></br>
Partner kategorii Literatura – Miasto Sopot
Leszek Zych/Polityka
Za intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością. Za nadanie całkiem nowego sensu terminowi „sztuka wiejska”. Laureatem Paszportów POLITYKI 2016 w kategorii Sztuki wizualne został <b>Daniel Rycharski</b>. Więcej o laureacie przeczytasz <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/1689576,1,daniel-rycharski-laureatem-paszportow-polityki-w-kategorii-sztuki-wizualne.read"><b>tutaj</b></a>.
<br></br>
Partner kategorii Sztuki Wizualne – Kulczyk Investments
Łukasz Rajchert
<b>Marzena Diakun</b> otrzymała Paszport POLITYKI w kategorii Muzyka poważna. Nagroda została przyznana za konsekwentny i błyskotliwy rozwój osobowości i kariery dyrygenckiej mimo wszelkich trudności oraz za świetną interpretację partytury wykonanej we Wrocławiu „Zagubionej autostrady” Olgi Neuwirth. A więcej o laureatce przeczytasz <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/1689578,1,marzena-diakun-laureatka-paszportow-polityki-w-kategorii-muzyka-powazna.read"><b>tutaj</b></a>.
Leszek Zych/Polityka
<b>Wacław Zimpel</b> został laureatem Paszportów POLITYKI 2016 w kategorii Muzyka popularna. Artysta przekraczający granice muzyczne, grywający jazz i muzykę improwizowaną w międzynarodowych składach. Otrzymał nagrodę za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne. Więcej informacji o Wacławie Zimplu znajdziesz <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/1689580,1,waclaw-zimpel-laureatem-paszportow-polityki-w-kategorii-muzyka-popularna.read"><b>tutaj</b></a>.
Leszek Zych/Polityka
Kultura cyfrowa to nowa kategoria Paszportów POLITYKI. Pierwszym jej laureatem został <b>Michał Staniszewski</b>. Za udowadnianie, że gry wideo mogą łączyć elementy wszystkich dziedzin sztuki. Za konsekwencję w badaniu granic cyfrowego medium. Za artystyczną dojrzałość „Bound”, doświadczenia, które jak dotąd najpełniej uzmysławia potencjał nowej przestrzeni twórczej – wirtualnej rzeczywistości. Więcej o laureacie przeczytasz <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/1689582,1,michal-staniszewski-laureatem-paszportow-polityki-w-kategorii-kultura-cyfrowa.read"><b>tutaj</b></a>.
<br></br>
Partner kategorii Kultura Cyfrowa – Miasto st. Warszawa