Ja My Oni

Czy depresja jest dziedziczna?

maxime caron / Unsplash
Depresję wiążemy z trudnymi wydarzeniami naszego życia, np. utratą pracy, rozstaniem z bliską osobą, poważnymi tarapatami finansowymi. Chcemy myśleć o niej jako złym stanie psychicznym i uporczywym złym nastroju.
Depresja jest chorobą całego człowieka, a jej fundamentem jest to, co określamy jako somatyczne, cielesne.Colin Anderson/Getty Images Depresja jest chorobą całego człowieka, a jej fundamentem jest to, co określamy jako somatyczne, cielesne.

Depresja w potocznym rozumieniu to niezwykle silna reakcja na rzeczywistą traumę i stres. Czy taką depresję można dziedziczyć po rodzicach albo dziadkach? Czy mogą w ogóle istnieć geny powodujące niezdolność do radości, rozpacz i utratę sił psychicznych?

Depresja – objawy

Depresja nie jest jednak chorobą psychiczną, tak jak to sobie czasem wyobrażamy. Nie jest stanem, który rozpościera się ponad naszą materialnością i jej nie dotyczy. Depresja posiada swoją biologię: to sprawność regulacji organizmu warunkuje nasze zachowania, odczucia i nastroje. Także najwyższe, specyficznie ludzkie funkcje naszej psychiki wymagają zdrowego podłoża somatycznego i zmieniają się razem z chorobą. Depresja jest chorobą całego człowieka, a jej fundamentem jest to, co określamy jako somatyczne, cielesne.

Od dawna wiadomo, że depresja może pojawiać się nie tylko po traumach życiowych, ale też w czasie przyjmowania niektórych leków, jako efekt uboczny działania hormonów, w ścisłym związku z niektórymi infekcjami albo po fizycznym uszkodzeniu mózgu. Często jest ona chorobą nawracającą; w tym przypadku jeszcze wyraźniej widać, że przebiega podobnie jak wiele typowych chorób somatycznych. Wiadomo na przykład, że jej kolejne nawroty mogą przychodzić łatwiej – potrzeba coraz mniej bodźców stresowych do ich wywołania.

Choć biologiczny mechanizm choroby depresyjnej nie został wyjaśniony całościowo, zbadano i opisano dość dokładnie wiele jego fragmentów. U osób z depresją stwierdzono nieprawidłowe działanie osi

Ja My Oni „Co po kim dziedziczymy” (100098) z dnia 04.08.2015; Co dostajemy w genach; s. 56
Reklama