Przykre doświadczenia zostawiają w DNA ślad w postaci molekularnych „notatek”. Ale czy oznacza to, że dzieci mogą dziedziczyć nie tylko geny, lecz także lęki i traumy rodziców?
Jeśli ktoś myślał, że rodzina Zygmunta Solorza, jednego z najbogatszych Polaków, pogodziła się i jakoś dogadała, jest w błędzie. Wojna trwa.
Wykorzystuje metody uczenia maszynowego w celu określenia pochodzenia oraz struktury genetycznej pierwszych Piastów.
Brzmi to nieziemsko, ale jest w przyrodzie zaskakująco częste: geny mogą być dziedziczone nie tylko pionowo, po ojcu i matce, ale także poziomo – między organizmami odmiennych gatunków.
Które choroby dziedziczymy? Czy i kiedy robić badania genetyczne? Jak postępować, kiedy wiemy o zwiększonym ryzyku zachorowania?
Depresję wiążemy z trudnymi wydarzeniami naszego życia, np. utratą pracy, rozstaniem z bliską osobą, poważnymi tarapatami finansowymi. Chcemy myśleć o niej jako złym stanie psychicznym i uporczywym złym nastroju.
Jak bardzo teoria ewolucji zmieniła psychologię?
Co współczesny homo sapiens ma w swej psychice po zbieraczach i myśliwych?
Prof. Frans de Waal o tym, skąd w ludziach współczucie i empatia.
W najnowszym wydaniu Poradnika sięgamy do kilku gałęzi psychologii, równolegle poszukujących mechanizmów dziedziczenia: psychologii ewolucyjnej, genetyki zachowań, psychologii wychowawczej i społecznej.