Ja My Oni

Ile małpy w człowieku, czyli jak bardzo teoria ewolucji zmieniła psychologię

Spór o ludzką naturę

Szympansy są naszymi najbliższymi krewnymi i więcej łączy nas pod względem genetycznym z żyjącymi dziś dwoma gatunkami tych małp niż je czy człowieka z gorylem lub orangutanem. Szympansy są naszymi najbliższymi krewnymi i więcej łączy nas pod względem genetycznym z żyjącymi dziś dwoma gatunkami tych małp niż je czy człowieka z gorylem lub orangutanem. Getty Images
Jak bardzo teoria ewolucji zmieniła psychologię?
Karol Darwin (1809–82), twórca teorii ewolucjiMichael Nicholson/Corbis Karol Darwin (1809–82), twórca teorii ewolucji

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 19. „Co po kim dziedziczymy”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

„Małpa z dżungli wyjdzie, ale dżungla z małpy nigdy”. Tym zdaniem zaczyna się „Małpa w każdym z nas”, jedna z głośnych książek prof. Fransa de Waala, wybitnego badacza życia szympansów. Puentuje ono burzliwą dyskusję, która toczy się od ponad 150 lat. A dokładnie od dnia 24 listopada 1859 r., kiedy ukazało się drukiem dzieło Karola Darwina „O powstawaniu gatunków”, rozpoczynając jedną z największych rewolucji w nauce (dla sprawiedliwości dodajmy, że niezależnie od Darwina i równocześnie z nim podstawy teorii ewolucji sformułował inny brytyjski badacz Alfred R. Wallace).

Zazdrosne ryby, urażone ptaki

Po tej publikacji nic już nie było takie samo. Koncepcje Darwina i Wallace’a z pewnością stworzyły nowoczesną biologię, ale równocześnie wpłynęły na inne dziedziny wiedzy, m.in. filozofię i psychologię, wywołały potężne spory natury światopoglądowej. Jedną z głównych konsekwencji teorii ewolucji – o czym w pierwszych wydaniach „O powstawaniu gatunków” Darwin prawie nic nie napisał – jest uznanie człowieka za gatunek biologiczny, który powstał z form prymitywniejszych, mówiąc językiem tamtych czasów, gdy podkreślano wyjątkową i uprzywilejowaną pozycję człowieka w hierarchii ziemskich stworzeń. Czyli jesteśmy małpami, trzecim gatunkiem szympansa – jak to określił współczesny biolog Jared Diamond.

Ja My Oni „Co po kim dziedziczymy” (100098) z dnia 04.08.2015; Co odziedziczyliśmy po przodkach; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Ile małpy w człowieku, czyli jak bardzo teoria ewolucji zmieniła psychologię"
Reklama