Ja My Oni

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi: w czym chorym może pomóc psychoonkolog

Onkologia, dziedzina wymagająca psychologicznego wsparcia

Chorzy na raka także mogą realizować pasje, spełniać marzenia, stawiać czoło nowym wyzwaniom. Udowadniają to np. uczestniczki projektu OnkoRejs – Wybieram Życie. Chorzy na raka także mogą realizować pasje, spełniać marzenia, stawiać czoło nowym wyzwaniom. Udowadniają to np. uczestniczki projektu OnkoRejs – Wybieram Życie. Facebook
W czym choremu na raka może pomóc psychoonkolog?
Uczestniczki wyprawy OnkoRejs – Wybieram Życie popłynęły do Visby na Gotlandii (www.onkorejs.pl)www.facebook.com/onkorejs/Facebook Uczestniczki wyprawy OnkoRejs – Wybieram Życie popłynęły do Visby na Gotlandii (www.onkorejs.pl)

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 20. „Psychoterapia. Dla kogo, u kogo”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Choć w ostatnich latach udało się wyswobodzić nowotwory z wielu mitów, niezmiennie ciążą na nich stereotypy: to wyrok śmierci, kara, stygmat. Nie każdy nowotwór bywa złośliwy, a spośród wszystkich chorób z kręgu onkologii (których doliczyć się można dwustu) zabijają naprawdę nieliczne – późno rozpoznane, błędnie od początku leczone, wyjątkowo agresywne. Dzięki nowym metodom leczenia w wielu wypadkach uczyniono z nowotworu po prostu jedną z wielu chorób przewlekłych. Ale diagnoza zawsze wywołuje szok.

Rozpoznanie nowotworu na wiele osób spada nagle, paradoksalnie wtedy, gdy dobrze się czują – mówi dr n. med. Mariola Kosowicz, psychoonkolog i kierownik Poradni Psychoonkologii w warszawskim Centrum Onkologii. – Kto nie boi się nieprzyjemnych zaskoczeń? Pacjent przychodzi do lekarza często bez bólu fizycznego, a wraca do domu z informacją o trudnej chorobie i z bólem psychicznym.

1. Walka o życie to niejedyne wyzwanie, które w momencie rozpoznania raka staje przed chorym i jego najbliższymi.

Już sama diagnoza wywołuje lawinę pytań. Dlaczego spotkało to właśnie mnie? Dlaczego teraz? Czy poradzę sobie z terapią, która bywa uciążliwa i nie każdy dobrze ją znosi? Jak mam poradzić sobie z lękiem, który mnie paraliżuje? Jak znieść cierpienie, które na pewno mnie czeka?

Ja My Oni „Psychoterapia. Dla kogo, u kogo” (100102) z dnia 23.11.2015; Choroby współczesności; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi: w czym chorym może pomóc psychoonkolog"
Reklama