Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi: w czym chorym może pomóc psychoonkolog
Onkologia, dziedzina wymagająca psychologicznego wsparcia
Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 20. „Psychoterapia. Dla kogo, u kogo”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.
***
Choć w ostatnich latach udało się wyswobodzić nowotwory z wielu mitów, niezmiennie ciążą na nich stereotypy: to wyrok śmierci, kara, stygmat. Nie każdy nowotwór bywa złośliwy, a spośród wszystkich chorób z kręgu onkologii (których doliczyć się można dwustu) zabijają naprawdę nieliczne – późno rozpoznane, błędnie od początku leczone, wyjątkowo agresywne. Dzięki nowym metodom leczenia w wielu wypadkach uczyniono z nowotworu po prostu jedną z wielu chorób przewlekłych. Ale diagnoza zawsze wywołuje szok.
– Rozpoznanie nowotworu na wiele osób spada nagle, paradoksalnie wtedy, gdy dobrze się czują – mówi dr n. med. Mariola Kosowicz, psychoonkolog i kierownik Poradni Psychoonkologii w warszawskim Centrum Onkologii. – Kto nie boi się nieprzyjemnych zaskoczeń? Pacjent przychodzi do lekarza często bez bólu fizycznego, a wraca do domu z informacją o trudnej chorobie i z bólem psychicznym.
1. Walka o życie to niejedyne wyzwanie, które w momencie rozpoznania raka staje przed chorym i jego najbliższymi.
Już sama diagnoza wywołuje lawinę pytań. Dlaczego spotkało to właśnie mnie? Dlaczego teraz? Czy poradzę sobie z terapią, która bywa uciążliwa i nie każdy dobrze ją znosi? Jak mam poradzić sobie z lękiem, który mnie paraliżuje? Jak znieść cierpienie, które na pewno mnie czeka?