Ja My Oni

Jak wam się podobać, czyli czym jest i po co człowiekowi seksapil

Atrakcyjność, czyli co w miłości jest pomocne, a co jest przeszkodą

Tony Curtis w roli Joe/Josephine i Joe E. Brown jako Osgood E. Fielding III w filmie „Pół żartem pół serio”. Tony Curtis w roli Joe/Josephine i Joe E. Brown jako Osgood E. Fielding III w filmie „Pół żartem pół serio”. Entertainment Pictures / BEW
Dr Magdalena Grabowska o tym, czym jest seksapil.
Dr Magdalena Grabowska jest psychologiem i seksuologiem. Wykłada na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.Leszek Zych/Polityka Dr Magdalena Grabowska jest psychologiem i seksuologiem. Wykłada na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 21. „Wszystko o miłości”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Joanna Cieśla: – Czy jest jakiś poziom nieatrakcyjności, który wyklucza możliwość czyjegoś zainteresowania seksualnego?
Magdalena Grabowska: – Nieatrakcyjności fizycznej? Nie sądzę. Seksapil to przecież nie tylko to, jak wyglądamy, lecz także nasza osobowość i zachowanie. Jeśli zły wygląd obniża ogólną atrakcyjność, można nadrobić resztą. Poza tym szczęśliwie mamy różne gusta, dzięki czemu ludzkość nie wymarła. Ludowe powiedzenie, że każda potwora znajdzie swojego amatora, trafia w punkt. A jeśli nie może go znaleźć, powinna się zastanowić, jak zmienić swój wizerunek, niekoniecznie manipulując wyglądem.

Trzeba też pamiętać o tym, że cechy związane z atrakcyjnością fizyczną mają znaczenie dość krótko – warto się na nich skupiać i w nie inwestować przede wszystkim, jeśli interesuje nas krótkotrwały flirt. Takiej relacji sprzyjają też różnice między partnerami, kontrast – wtedy jest ciekawiej, zagadkowo, zaskakująco. Na dłuższą metę ważniejsza jest atrakcyjność interpersonalna, która powoduje, że człowiek budzi zainteresowanie i chęć podtrzymywania z nim kontaktu nie tylko w relacji seksualnej.

To, czy ktoś jest fajnym człowiekiem?
Najprościej mówiąc, tak. Chodzi o cechy psychiczne, cechy osobowości – one są trwalsze i bardziej złożone.

Ja My Oni „Wszystko o miłości” (100104) z dnia 08.02.2016; Mechanika miłości; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak wam się podobać, czyli czym jest i po co człowiekowi seksapil"
Reklama