Dlaczego dojrzałe kobiety pociągają młodych mężczyzn?

Era kuguarzyc
Zjawisko romansowania dojrzałych pań z paniczykami funkcjonowało od setek lat.
Anne Bancroft jako pani Robinson i Dustin Hoffman jako zafascynowany nią młodzieniec w filmie „Absolwent” z 1967 r.
The Granger Collection/BEW

Anne Bancroft jako pani Robinson i Dustin Hoffman jako zafascynowany nią młodzieniec w filmie „Absolwent” z 1967 r.

Sarah Jessica Parker, Cynthia Nixon i Kristin Davis („Seks w wielkim mieście”)
Jayme Oak/BEW

Sarah Jessica Parker, Cynthia Nixon i Kristin Davis („Seks w wielkim mieście”)

Kadr z filmu „Absolwent”
The Granger Collection/BEW

Kadr z filmu „Absolwent”

Kate Winslet („Lektor”)
Weinstein Company/Courtesy Everett Collection/EAST NEWS

Kate Winslet („Lektor”)

Amor, śląc swe miłosne strzały, nie zawsze przejmuje się różnicą wieku. Przed laty trafił 42-letnią wówczas Małgorzatę Foremniak – znaną aktorkę, matkę trójki dzieci, żonę reżysera – oraz raczkującego w show-biznesie, przystojnego 25-letniego tancerza Rafała Maseraka. Związek nie przetrwał. Akurat ten przypadek potwierdził negatywny stereotyp kuguarzyc, jak slangowo nazywa się dojrzałe kobiety utrzymujące miłosne relacje z młodzieńcami.

Od pani Robinson do kuguarzycy

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz zauważa, że zjawisko romansowania dojrzałych pań z paniczykami funkcjonowało od setek lat. Jednak dopiero stosunkowo niedawno wzbudziło powszechne zainteresowanie. Pomógł w tym Mike Nichols, reżyser fenomenalnego „Absolwenta” z 1967 r., ekranizacji powieści Charlesa Webba, opisującej romans dojrzałej pani Robinson z synem wspólnika jej męża.

Dziś dwukrotnie starszą od Benjamina panią Robinson określono by właśnie mianem kuguarzycy. Skąd wziął się ów termin? Zdania na ten temat są podzielone. Jeanie Keogh, dziennikarka kanadyjskiego kwartalnika feministycznego „Herizons”, przypisuje jego autorstwo hokeistom z zespołu Vancouver Canucks, którzy swoje napalone, leciwe fanki nazywali kuguarzycami już w latach 80. Leksykograf Grant Barrett pierwszego pisemnego użycia wyrazu kuguarzyca dopatrzył się w tekście opublikowanym 3 marca 2001 r. na łamach wydawanego w Toronto pisma „The Globe and Mail” – autor artykułu rodowód słowa przypisuje kanadyjskiej stronie Cougardate.com. Termin ów spopularyzowała w Stanach Zjednoczonych Valerie Gibson, która w 2001 r. wydała książkę: „Kuguarzyca: poradnik dla starszych kobiet, umawiających się z młodszymi mężczyznami”.

W 2005 r. powstał film „Serce nie sługa”, opowiadający historię 37-letniej Rafi (w rolę której wcieliła się Uma Thurman), zakochującej się w bardzo przystojnym, znacznie młodszym Davidzie, który okazuje się synem jej psychoterapeutki. Rok później ukazała się żenująca komedia „Klub Dzikich Kotek”, a w „New York Post” opublikowano tekst „Cougar hunting”. W 2008 r. zadebiutował hit Brodwayu „Cougar: The Musical” autorstwa Donny Moore (żartobliwe spojrzenie na fenomen „kuguarzyc” z damskiego punktu widzenia). Rok później zaczęto emitować serial „Miasto Kocic”, obrazujący perypetie 40-letniej Jules (Courtney Cox), świeżo upieczonej rozwódki, która zanurza się w świecie randkowania (kolejne sezony „tasiemca” nadawano w latach 2009–15). W tym samym roku odbyło się reality show „Kuguarzyca”. Młodzi mężczyźni rywalizowali o względy pięknej 40-letniej rozwódki, matki czworga dzieci, Stacey Anderson. Wybrała przystojnego 23-letniego bruneta, trenera personalnego i modela fitness.

Pierwszy Międzynarodowy Tydzień Kuguarzyc odbył się w 2011 r., rok po tym, jak 48-letnia Miss Cougar Canada została wysłana w rejs, którego celem było zapoznanie powabnego młokosa. W 2012 r. na rynku z sukcesem funkcjonowało już wiele serwisów randkowych zorientowanych na parowanie starszych kobiet z młodszymi mężczyznami.

Kuguarzyca: stereotyp

Zainteresowanie twórców, dziennikarzy oraz przedsiębiorców kuguarzycami, kocicami i pumami systematycznie rosło (według terminologii slangowej, obowiązującej w USA, puma to młodsza koleżanka kuguarzycy, nieposiadająca tak dużego bagażu życiowego; takim mianem można by więc określić 30-latkę spotykającą się z 20-latkiem). W środkach masowego przekazu spopularyzował się obraz kuguarzcy jako kobiety sukcesu, którą stać na cofnięcie czasu za pomocą skalpela chirurga plastycznego, kupowanie miłości i zaangażowania młodych toyboyów (ang. chłopców zabawek). Związki kuguarzyc prezentowane są jako bardzo krótkie romanse, nierzadko przygody na jedną noc. W popularyzacji takiego obrazu pomógł sukces serialu „Seks w wielkim mieście”. Najbardziej zaawansowana wiekiem z głównych bohaterek, Samantha, celowała właśnie w związkach krótkoterminowych.

Większość przekazów ośmiesza kuguarzyce, pokazując je jako starsze panie obsesyjnie dążące do uzyskania seksualnej akceptacji w ramionach nieopierzonych kochanków. Prezentowane są jako zagrożenie zarówno dla siebie samych, jak i dla młokosów, na których polują.

„To niebezpieczna rzecz śledzić kuguarzycę, wyrafinowany gatunek kobiety, pragnący obcowania z młodymi samcami. Te 40-letnie panie nie mają wyrzutów sumienia w związku z faktem, że podrywają tych samych chłopców, których jako opiekunki do dzieci wysyłały za karę do łóżka, gdy byli niegrzeczni. W nocnych klubach w Nowym Jorku możesz spotkać kuguarzyce w ich naturalnym siedlisku. Noszą szpilki, mają nieprzyzwoicie głębokie dekolty, trochę za dużo makijażu i ten błysk w oku…” – przestrzega na łamach „New York Post” Michael Kane.

Leslie Anthony w magazynie narciarskim „Skiing” pisze, że kluby nocne w kurortach narciarskich to pierwotna dżungla najeżona kuguarzycami – kobietami mającymi lata świetności już za sobą, które polują na pijanych i często zdesperowanych młodzieńców. Żeby przeżyć, zdaniem autora, należy przestrzegać następujących reguł:

• Niezwłocznie zidentyfikować napastnika. Kuguarzyce są łatwe do dostrzeżenia – trzeba zwracać uwagę na: zwierzęce wzory na ubraniach, torebki większe niż twoja głowa, biusty podrasowane przez chirurga plastycznego, kiepsko nałożone szminki, ogromne, błyszczące dodatki.

• Za wszelką cenę unikać kontaktu wzrokowego, bo kuguarzyce traktują to jako zaproszenie do ataku.

• Monitorować stan własnego upojenia alkoholowego – jeśli przesiąknięty alkoholem spoczniesz na rozklapanej kanapie na tyłach klubu, staniesz się łatwym celem.

• Unikać jak ognia zamawiania spritzerów na bazie białego wina – to feromon kuguarzyc.

• Rozpoznawać sygnały godowe – jeśli DJ puści jeden z hymnów kuguarzyc, takich jak „Start Me Up” Rolling Stones’ów albo „Save a Horse (Ride a Cowboy)” zespołu Big&Rich lub cokolwiek autorstwa Sheryl Crow, należy natychmiast opuścić parkiet.

• Zawczasu zaplanować drogę ucieczki.

Kuguarzyca: fakty

Obraz wypływający ze stereotypów może budzić przerażenie. Jakie są fakty? Materiał badawczy na temat kuguarzyc jest niezwykle skromny. Co więcej, uczeni nie mogą dojść do zgody, ile powinna wynosić różnica wieku między partnerami, żeby można było kobietę pozostającą w takim związku określić tym mianem. W pracach badawczych przyjmowano wartości takie jak 3, 4, 5 lub więcej niż 10 lat (co wydaje się najbardziej interesujące, niestety takich analiz jest jak na lekarstwo).

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną