Ja My Oni

Era kuguarzyc, czyli dlaczego dojrzałe kobiety pociągają młodych mężczyzn

Dlaczego dojrzałe kobiety pociągają młodych mężczyzn?

Sarah Jessica Parker, Cynthia Nixon i Kristin Davis („Seks w wielkim mieście”) Sarah Jessica Parker, Cynthia Nixon i Kristin Davis („Seks w wielkim mieście”) Jayme Oak / BEW
Zjawisko romansowania dojrzałych pań z paniczykami funkcjonowało od setek lat.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 21. „Wszystko o miłości”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Amor, śląc swe miłosne strzały, nie zawsze przejmuje się różnicą wieku. Przed laty trafił 42-letnią wówczas Małgorzatę Foremniak – znaną aktorkę, matkę trójki dzieci, żonę reżysera – oraz raczkującego w show-biznesie, przystojnego 25-letniego tancerza Rafała Maseraka. Związek nie przetrwał. Akurat ten przypadek potwierdził negatywny stereotyp kuguarzyc, jak slangowo nazywa się dojrzałe kobiety utrzymujące miłosne relacje z młodzieńcami.

Od pani Robinson do kuguarzycy

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz zauważa, że zjawisko romansowania dojrzałych pań z paniczykami funkcjonowało od setek lat. Jednak dopiero stosunkowo niedawno wzbudziło powszechne zainteresowanie. Pomógł w tym Mike Nichols, reżyser fenomenalnego „Absolwenta” z 1967 r., ekranizacji powieści Charlesa Webba, opisującej romans dojrzałej pani Robinson z synem wspólnika jej męża.

Anne Bancroft jako pani Robinson i Dustin Hoffman jako zafascynowany nią młodzieniec w filmie „Absolwent” z 1967 r.The Granger Collection/BEWAnne Bancroft jako pani Robinson i Dustin Hoffman jako zafascynowany nią młodzieniec w filmie „Absolwent” z 1967 r.

Dziś dwukrotnie starszą od Benjamina panią Robinson określono by właśnie mianem kuguarzycy. Skąd wziął się ów termin? Zdania na ten temat są podzielone. Jeanie Keogh, dziennikarka kanadyjskiego kwartalnika feministycznego „Herizons”, przypisuje jego autorstwo hokeistom z zespołu Vancouver Canucks, którzy swoje napalone, leciwe fanki nazywali kuguarzycami już w latach 80. Leksykograf Grant Barrett pierwszego pisemnego użycia wyrazu kuguarzyca dopatrzył się w tekście opublikowanym 3 marca 2001 r.

Ja My Oni „Wszystko o miłości” (100104) z dnia 08.02.2016; Miłość w parze; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Era kuguarzyc, czyli dlaczego dojrzałe kobiety pociągają młodych mężczyzn"
Reklama