Ja My Oni

Tango psyche i somy, czyli dlaczego psychologia uczy o psychice, a często ignoruje fizyczność

Psychologia: dlaczego uczy o psychice, a pomija fizyczność

„Gabinet doktora Caligari” – film Roberta Wiene z 1920 r. Historia somnambulika Cesare, którego hipnotyzer skłania do popełniania morderstw. To przykład, co może zrobić człowiek, jeśli połączenie między jego umysłem i ciałem zostaje zakłócone. „Gabinet doktora Caligari” – film Roberta Wiene z 1920 r. Historia somnambulika Cesare, którego hipnotyzer skłania do popełniania morderstw. To przykład, co może zrobić człowiek, jeśli połączenie między jego umysłem i ciałem zostaje zakłócone. Erich Pommer
Dlaczego psychologia często ignoruje ciało?
Psychologia nie radzi sobie z problemem psychofizycznym, tworzy podręczniki, poradniki i praktyki nieomalże „bezcielesne”, pogłębiające kulturowy i osobisty rozdźwięk somy i psyche.Erich Pommer Psychologia nie radzi sobie z problemem psychofizycznym, tworzy podręczniki, poradniki i praktyki nieomalże „bezcielesne”, pogłębiające kulturowy i osobisty rozdźwięk somy i psyche.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 22. „Dusza i ciało”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Wszelkie psychiczne przeżycia i aktywności – emocje, myśli, intencje – są zakorzenione w ciele lub w nim się wyrażają.

Ja My Oni „Dusza i ciało” (100108) z dnia 09.05.2016; Psyche i soma; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Tango psyche i somy, czyli dlaczego psychologia uczy o psychice, a często ignoruje fizyczność"
Reklama