Ja My Oni

Męski punkt rządzenia

Jak mężczyźni zarządzają w biznesie

Nowe pokolenia nie tylko dysponują innym zestawem umiejętności, ale również innymi oczekiwaniami wobec pracy. Nowe pokolenia nie tylko dysponują innym zestawem umiejętności, ale również innymi oczekiwaniami wobec pracy. Getty Images
Dlaczego tak trudno przekonać menedżera do nowoczesności w zarządzaniu.

Wielu specjalistów przeżyło spore zaskoczenie, gdy w 2015 r. Gallup opublikował analizę ankiet wypełnionych przez ponad 2 tys. amerykańskich menedżerów – raport „Stan amerykańskiego menedżera” (State of the American Manager). We wszystkich dziedzinach objętych badaniem menedżerki uzyskały wyższe wyniki niż mężczyźni. Ten niespodziewany zwrot w opinii na temat zdolności przywódczych kobiet nie wynikał z istotnej zmiany w nich samych. Jego przyczyną są bardzo intensywne przeobrażenia, jakie zachodzą w środowisku pracy.

Henry Mintzberg, kanadyjski ekonomista, specjalista z zakresu zarządzania organizacjami, w tym samym roku zasugerował złośliwie na swoim blogu, że niemal każdy menedżer i prezes na tej planecie ma już od lat w swoim komputerze szablon przemów rozpoczynający się od słów: „Żyjemy w czasach wielkiej zmiany”. To prawda, ale powtarzana jest ona w środowisku zarządzania tak często, że stała się truizmem. Jeśli rzeczywiście chce się zrozumieć męski punkt widzenia na organizacje i pracę, trzeba przyjrzeć się ewolucji koncepcji zarządzania w ogóle – jest ona bardzo ściśle spleciona z wizerunkiem i rolą mężczyzn w miejscu pracy. Jeśli chce się pojąć, dlaczego dzisiejsi mężczyźni przeżywają w pracy tak ogromny stres, trzeba wziąć pod uwagę oczekiwania, jakie mają oni wobec siebie, oraz te, które wynikają ze zmian relacji pomiędzy pracownikami a kierownikami. Trzeba przyjrzeć się presji wywieranej przez nowoczesne technologie na współczesne organizacje.

Jaki zatem wpływ na kierowników ma owa bezustanna wielka zmiana? Czy mężczyźni pełniący funkcje menedżerów potrafią sobie poradzić z wynikającą z niej niepewnością? Czy umieją się do niej przystosować?

Epoka dumnych dominatorów

W poprzednim wydaniu „Ja My Oni” pisaliśmy, że w sferze zarządzania nie udało się znaleźć znaczących różnic pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ja My Oni „Mężczyzna: instrukcja obsługi" (100120) z dnia 22.05.2017; We współczesnym świecie; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Męski punkt rządzenia"
Reklama