Ja My Oni

Mania mienia

Czy istnieje coś takiego jak potrzeba posiadania

Dziś Polacy mają już i łatwy dostęp do rzeczy, i ich nadmiar, ale nadal kupują zachłannie, tak jakby zaraz wszystkiego miało zabraknąć. Dziś Polacy mają już i łatwy dostęp do rzeczy, i ich nadmiar, ale nadal kupują zachłannie, tak jakby zaraz wszystkiego miało zabraknąć. Getty Images
Czy świat komercji zaspokaja rzeczywiste potrzeby człowieka, czy też je bezustannie stwarza.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 29. „Czego potrzeba człowiekowi do życia”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

„Pieniądze szczęścia nie dają i szczęście to już dobrze jest mieć wcześniej” – taki refren przed laty stworzył poeta i satyryk Andrzej Poniedzielski. Odniósł się w nim do popularnego porzekadła, opartego na przeświadczeniu, że człowiek łatwo ulega materialnym pokusom w złudnym przekonaniu, że da mu to szczęście albo przynajmniej zapewni dobrostan. Nie bez powodu świat składa dziś obietnice: kup, a będziesz szczęśliwszy, weselszy, bardziej spełniony, kompletny, na czasie, zdrowszy. Internet proponuje już głównie to, co odpowiada gustom i zainteresowaniom konkretnych ludzi. Niejako uczy się ich i wie, czego szukają, bo zostawiają w sieci ślady nie do zatarcia. Zna ich słabości i przyzwyczajenia, buduje nieomylny algorytm. I zgaduje, często celnie, za co byliby skłonni zapłacić. Co sezon to inny produkt – przedmiot, usługa, komplet usług – z chwytliwą, działającą na wyobraźnię etykietą „must have”, czyli musisz to mieć. Ale czy rzeczywiście musisz?

Wszystkiemu winien świat

Nawet jeśli człowiek podświadomie wie, że nie musi, coś lub ktoś każe mu tak uważać. Co i kto? Tych winowajców na pozór łatwo wskazać: globalizacja, komercjalizacja, rozbuchany ponad wszelką miarę konsumpcjonizm, nowe technologie, a z nimi nowe media. Do tego zmienne trendy (za którymi trzeba, a wręcz wypada przecież nadążać) i hedonizm, promowany na ekranie, w reklamie, wreszcie w sieci.

Ja My Oni „Czego potrzeba człowiekowi do życia” (100127) z dnia 05.02.2018; Czego chcieć od świata; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Mania mienia"
Reklama