Ja My Oni

Cymes dla każdego

Umiejętność tworzenia relacji a równowaga psychiczna

Cel powinien być ważny, ale możliwy do wykonania – zbyt ambitny zniechęci. Cel powinien być ważny, ale możliwy do wykonania – zbyt ambitny zniechęci. Mirosław Gryń / Polityka
Co zrobić, by nasze mózgi odczuwały szczęście.
Andromeda

O mózg, jeden z najważniejszych organów, człowiek powinien dbać szczególnie. Jego dobra kondycja przekłada się przecież na zwiększenie dobrego samopoczucia, a co za tym idzie polepszenie jakości życia.

Dr Martin Cymes, francuski lekarz, różnym sposobom poprawienia funkcjonowania mózgu tak, by utrzymać go w jak najlepszej formie przez długie lata, poświęcił swoją najnowszą książkę „Twój mózg”. Stałe otaczanie się tym, co dobre, zmienia strukturę i pracę mózgu, a tym samym człowieka – mówi, bo też źródłem inspiracji do modyfikacji stylu życia jest jego zdaniem psychologia pozytywna, czyli nauka o szczęściu. To nie tylko teoria, ale sposób na poszukiwanie odczuwania codziennej przyjemności z życia. Cymes zachęca, by zastosować jej zasady małymi krokami, które będą miały realny wpływ na zdrowie fizyczne i pogłębienie pozytywnych emocji, poprzez trwałe relacje z innymi i zaraźliwe działanie szczęścia. Cała tajemnica sprowadza się do tzw. wypełnionego życia jako przeciwieństwa życia pustego. A wypełnienie to pozytywne emocje i zaangażowanie w to, co się robi, dzięki czemu ma ono sens.

Drzwi

Żeby poczuć pozytywne emocje, nie potrzeba wiele: odrobina życzliwości, dobre słowo, pomoc komuś w kłopotach. Człowiek ma skłonność do krytycznego oceniania innych, jednak wystarczy zadać sobie trochę trudu i dostrzec zalety drugiej osoby, a co więcej, powiedzieć jej o tym. Do kolejnego spotkania pozostanie to w jej pamięci. A „szczęście jest równie duże, a właściwie większe, u tego, kto daje prezent, proponuje pomoc lub pociesza, niż u tego, kto te dary otrzymuje” – pisze Cymes. Jeśli zdarzają się gorsze dni, obniża się nastrój, należy z odpowiedniej szufladki w mózgu wyjąć wspomnienie dobrych emocji, jak spotkanie z kimś bliskim, spacer po plaży czy wycieczka w góry.

Ja My Oni „Skąd brać nadzieję, radość, spokój” (100143) z dnia 11.02.2019; Biologia dobrego humoru; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Cymes dla każdego"
Reklama