Ja My Oni

Stworzeni do wielkości

Wielcy twórcy i ich inteligencja

Im ktoś jest bardziej twórczy, tym jest bardziej inteligentny. A ludzie bardzo wysoce inteligentni są również wysoce kreatywni. Im ktoś jest bardziej twórczy, tym jest bardziej inteligentny. A ludzie bardzo wysoce inteligentni są również wysoce kreatywni. East News, Getty Images, Be&W
Czy aby zostać twórcą, trzeba (i wystarczy) być superinteligentnym człowiekiem.
Albert EinsteinBettmann Archive/Getty Images Albert Einstein

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 34. „Inteligencja”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Każdy jest twórczy. Uważał tak np. Zygmunt Freud, który obserwując bawiące się dzieci, stwierdził, że każde z nich jest jak pisarz, który wymyśla literacki świat. Psycholog Abraham Maslow poszedł tym tropem i uznał, że kreatywność jest dana ludziom od urodzenia. A sir Ken Robinson dodał, że system edukacji ich z niej ograbia.

Poza chórem

Gdy Paul McCartney był nastolatkiem, szkoła stanowiła dla niego bardziej okazję do wygłupiania się niż zdobywania wiedzy. Po lekcjach zamiast uczyć się pilnie w domu, słuchał rocka i grał na gitarze. Próbował wstąpić do chóru przy katedrze w Liverpoolu, ale go nie przyjęto. Powiedziano, że nie śpiewa wystarczająco dobrze. W trakcie całej edukacji nikt nie zauważył, że Paul ma talent muzyczny. Tymczasem on kochał muzykę. Gdy miał 15 lat, na festynie w innej części miasta spotkał Johna Lennona. Tak rozpoczęła się niezwykła historia zespołu The Beatles.

Swego czasu szkolny klub śpiewu nie przyjął również Elvisa Presleya. Powiedziano mu, że jego głos rujnuje brzmienie klubu. Jak pisze o tym znany pedagog i reformator systemu edukacji sir Ken Robinson w książce „Uchwycić żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko”: „Klub śpiewu także miał standardy do utrzymania. Wszyscy przecież wiemy, j ak ogromne były osiągnięcia klubu po tym, jak udało im się utrzymać Elvisa z daleka”.

Ja My Oni „Inteligencja” (100147) z dnia 13.05.2019; O inteligencji poznawczej; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Stworzeni do wielkości"
Reklama