Ja My Oni

Zmyślne bestie, czyli skąd się bierze niezwykła inteligencja zwierząt

Zmyślne bestie. Skąd się bierze niezwykła inteligencja zwierząt?

Najlepszym przykładem na to, że relacje stymulują mózg, są morskie ssaki, walenie, które w toku ewolucji powstały ze ssaków lądowych, parzystokopytnych i wróciły do morza. Najlepszym przykładem na to, że relacje stymulują mózg, są morskie ssaki, walenie, które w toku ewolucji powstały ze ssaków lądowych, parzystokopytnych i wróciły do morza. Mirosław Gryń / Polityka
Czy w odniesieniu do zwierząt można mówić o inteligencji, emocjach, wolnej woli.
Okazało się, że walenie mają najwyższy tzw. współczynnik umózgowienia, zaraz po człowieku.Mirosław Gryń/Polityka Okazało się, że walenie mają najwyższy tzw. współczynnik umózgowienia, zaraz po człowieku.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 34. „Inteligencja”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Najbardziej inteligentne wśród zwierząt są gatunki długowieczne, które mają rozbudowane społeczne relacje. Te, które żyją krótko, siłą rzeczy koncentrują się na tu i teraz, na zdobywaniu pokarmu, rozmnażaniu i walce o przetrwanie. Nie mają czasu na zbieranie doświadczeń, naukę i późniejsze wykorzystanie tej wiedzy. Istotniejszy z naukowego punktu widzenia jest drugi warunek: poziom skomplikowania relacji społecznych w danym gatunku napędza wzrost masy mózgu, a wraz z nim poziomu inteligencji, określanej przez naukowców anglojęzycznym terminem animal cognition. Jeszcze jeden dowód potwierdzający teorię mózgu społecznego. Wyjątkiem są tylko samotnie i krótko żyjące ośmiornice, których mózg jest praktycznie wszędzie, we wszystkich odnóżach, i liczy pół miliona neuronów (tyle co mózg rezusów). Nic dziwnego, że bez trudu nauczyły się odkręcać słoiki i rozpoznają ludzi po rysach twarzy.

Multikulti w morzu

Najlepszym przykładem na to, że relacje stymulują mózg, są morskie ssaki, walenie, które w toku ewolucji powstały ze ssaków lądowych, parzystokopytnych (ich najbliższymi współczesnymi krewnymi są hipopotamowate), i wróciły do morza. Żyją w zorganizowanych grupach społecznych, nawiązują bliskie relacje interpersonalne i rozmawiają ze sobą. Delfiny posługują się systemem pisków i gwizdów, humbaki tworzą długie, złożone pieśni, kaszaloty spermacetowe (największe i najgłębiej nurkujące wieloryby) mają skomplikowany system stukotów, określany przez badaczy jako klikanie.

Ja My Oni „Inteligencja” (100147) z dnia 13.05.2019; O inteligencji emocjonalnej; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmyślne bestie, czyli skąd się bierze niezwykła inteligencja zwierząt"
Reklama