Ja My Oni

Zmyślne bestie

Zmyślne bestie. Skąd się bierze niezwykła inteligencja zwierząt?

Najlepszym przykładem na to, że relacje stymulują mózg, są morskie ssaki, walenie, które w toku ewolucji powstały ze ssaków lądowych, parzystokopytnych i wróciły do morza. Najlepszym przykładem na to, że relacje stymulują mózg, są morskie ssaki, walenie, które w toku ewolucji powstały ze ssaków lądowych, parzystokopytnych i wróciły do morza. Mirosław Gryń / Polityka
Czy w odniesieniu do zwierząt można mówić o inteligencji, emocjach, wolnej woli.
Okazało się, że walenie mają najwyższy tzw. współczynnik umózgowienia, zaraz po człowieku.Mirosław Gryń/Polityka Okazało się, że walenie mają najwyższy tzw. współczynnik umózgowienia, zaraz po człowieku.

Najbardziej inteligentne wśród zwierząt są gatunki długowieczne, które mają rozbudowane społeczne relacje. Te, które żyją krótko, siłą rzeczy koncentrują się na tu i teraz, na zdobywaniu pokarmu, rozmnażaniu i walce o przetrwanie. Nie mają czasu na zbieranie doświadczeń, naukę i późniejsze wykorzystanie tej wiedzy. Istotniejszy z naukowego punktu widzenia jest drugi warunek: poziom skomplikowania relacji społecznych w danym gatunku napędza wzrost masy mózgu, a wraz z nim poziomu inteligencji, określanej przez naukowców anglojęzycznym terminem animal cognition.

Ja My Oni „Inteligencja” (100147) z dnia 13.05.2019; O inteligencji emocjonalnej; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmyślne bestie"