O Polityce

Marian Turski z Honorową Nagrodą Kowadła

Marian Turski Marian Turski Michał Mutor / Agencja Gazeta
Kierownik działu historycznego POLITYKI nagrodzony za budowanie historycznej świadomości Polaków.

Ogłaszamy z dumą – Marian Turski, kierownik działu historycznego POLITYKI, został laureatem Honorowej Nagrody Kowadła, przyznawanej przez Radę Stowarzyszenia „Kuźnica” już od niespełna czterech dekad. Jak czytamy w uzasadnieniu, nagrodę Turski otrzymał w uznaniu „jego pięknej drogi życiowej, zawsze szlachetnych na niej wyborów, myślenia o wspólnocie z innymi i odwagi w sytuacjach największego zagrożenia”, „dorobku w budowaniu świadomości historycznej Polaków i Żydów, rozbudzaniu wiedzy i twórczości naukowej w dziedzinie historii” oraz „wierności wartościom lewicy i przyjaźniom, które stworzyły podstawy programowe tygodnika »Polityka« – przewodnika Polaków w drodze do Europy, nowoczesności i pluralizmu”.

Honorową Nagrodę Kowadła ustanowiono w 1976 roku. Środowisko Kuźnicy, zrzeszające lewicowych intelektualistów, artystów i polityków, nagradza przede wszystkim „dzieła, czyny i postawy”. Wyróżnia tych, którzy wykazują się na polu społecznym, naukowym i kulturalnym, przestrzegają zasad etycznych i pretendują do miana autorytetu. W ostatnich latach Kowadłem uhonorowano m.in. profesorów Zygmunta Baumana, Magdalenę Środę, Janusza Tazbira i Henryka Markiewicza.

Nagrodę Marian Turski odbierze 27 marca w Krakowie. Uroczystość poprowadzi prof. Hieronim Kubiak, laudację wygłosi Andrzej Kurz.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną