Drugiego dnia Campusu lider Lewicy spowiadał się z grzechów i dobrych uczynków Lewicy, a Marian Turski przekonywał, aby nie ulegać „terrorowi pamięci”.
Getto było hermetycznie odizolowane. Co zatem było celem ruchu oporu w takim miejscu? Ujmując rzecz banalnie – przeciwstawienie się zamiarom niemieckim. Marian Turski opowiada o pierwszym i ostatnim dniu w getcie łódzkim przeddzień 80. rocznicy jego likwidacji.
Ostatni transport Żydów z Łodzi ruszył do Auschwitz-Birkenau 29 sierpnia 1944 r. Jak funkcjonowało i jak broniło się łódzkie getto, zanim je zlikwidowano?
98. urodziny Mariana Turskiego; Tusk o lotnisku w Baranowie; lista lektur bez Rymkiewicza; zabójstwo Natalii spod Poznania; PSL zgodzi się na związki partnerskie, ale...
Decyzją Fundacji im. Jerzego Turowicza Marian Turski otrzymał honorowe obywatelstwo jego świata. Przedstawiamy laudację autorstwa Adama Szostkiewicza wygłoszoną z tej okazji.
Na początku lutego w Oświęcimiu zostanie otwarty pawilon zbudowany specjalnie dla cyklu czterech dużych obrazów noszących wspólny tytuł „Birkenau”, podarowanych nam przez niemieckiego artystę Gerharda Richtera. To wydarzenie o wielkiej randze artystycznej i intelektualnej.
Marian Turski, ocalały z Holokaustu były więzień Auschwitz, nasz redakcyjny kolega, otrzymał dziś medal „Za mądrość obywatelską”. Miesięcznik „Kraków i Świat” przyznaje go wybitnym osobistościom, które są autorytetami i kształtują wzorce postępowania dla następnych pokoleń.