O Polityce

Sposób na czyste powietrze

Debata o czystym powietrzu w Krakowie

Podczas debaty doświadczenia Krakowa zostaną skonfrontowane z perspektywą Warszawy i Sopotu. Podczas debaty doświadczenia Krakowa zostaną skonfrontowane z perspektywą Warszawy i Sopotu. Beata Zawrzel / Reporter
Zanieczyszczenie powietrza nie jest nowym problemem polskich miast, w ostatnich latach temat ten wywołuje jednak coraz większe zainteresowanie opinii publicznej. Hasło „smog” trafia na czołówki gazet i do głównych wiadomości mediów elektronicznych.
Polityka

Kwestia jakości powietrza mobilizuje zarówno aktywistów ekologicznych, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, jak i władze samorządowe. W efekcie podejmowane są konkretne działania: kolejne regiony przyjmują uchwały antysmogowe, miasta wdrażają własną, często bardzo odważną, politykę ochrony jakości powietrza – Kraków jest tu najlepszym przykładem.

I właśnie przejście do konkretów odsłania prawdziwą złożoność wyzwania – pozornie prosty problem, który teoretycznie można wyeliminować, usuwając źródła emisji szkodliwych związków chemicznych, okazuje się skomplikowanym procesem społecznym, w którym ujawniają się problemy ubóstwa energetycznego, świadomości ekologicznej, zdrowotnej, stylów życia.

Polityka 40.2019 (3230) z dnia 01.10.2019; Do i od Redakcji; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Sposób na czyste powietrze"
Reklama