Mieszkańcy polskich miast i wsi oddychają śmiertelną mieszanką pyłów zawieszonych, tlenku węgla, azotu, siarki i benzo(a)pirenu. Pod tym względem bijemy w Europie rekordy i od lat niewiele się zmienia. Żyjemy w smogowej schizofrenii.
Mimo antysmogowego wzmożenia marsz do oczyszczenia polskiego powietrza będzie długi.
Smog w Krakowie? Wiele wskazuje na to, że dzięki obowiązującej od 1 września uchwale zakazującej spalania paliw stałych to groźne dla zdrowia zjawisko przejdzie w stolicy Małopolski do historii. Co z resztą regionu i kraju?
Od 1 września obowiązuje w Krakowie całkowity zakaz używania paliw stałych do ogrzewania. „Polityka” zorganizowała tam debatę antysmogową.
Zanieczyszczenie powietrza nie jest nowym problemem polskich miast, w ostatnich latach temat ten wywołuje jednak coraz większe zainteresowanie opinii publicznej. Hasło „smog” trafia na czołówki gazet i do głównych wiadomości mediów elektronicznych.
O tym, co kolejny rząd powinien zrobić, by ograniczyć smog, będą mówić przedstawiciele głównych opcji politycznych. Debatę organizują Polityka Insight i Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych. Zapraszamy 12 września o 15:30 do redakcji naszego tygodnika.
Unia Europejska nie chce dopłacać do pieców na paliwa kopalne, co stawia pod znakiem zapytania rządowy program wymiany kotłów. Obietnice premiera Mateusza Morawieckiego znów mogą okazać się bez pokrycia.
Koniec walki z zanieczyszczeniem powietrza i smogiem w Polsce. Nad realizację obietnic premiera Morawieckiego resort energii przedkłada interes polskiego górnictwa i dopuszcza do obrotu paliwa fatalnej jakości.