O Polityce

Wystawa poświęcona Krzysztofowi Pendereckiemu „Partytura i ogród” | 27 kwietnia – 26 września 2021

Beata Stankiewicz, Krzysztof Penderecki, 2020–2021, olej, flamaster wodny / płótno, 100 × 70 cm, Kolekcja MOCAK-u Beata Stankiewicz, Krzysztof Penderecki, 2020–2021, olej, flamaster wodny / płótno, 100 × 70 cm, Kolekcja MOCAK-u Beata Stankiewicz, Krzysztof Penderecki, 2020–2021, olej, flamaster wodny / płótno, 100 × 70 cm, Kol / materiały prasowe
Od 27 kwietnia 2021 roku w krakowskiej galerii Bunkier Sztuki będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Krzysztofowi Pendereckiemu pt. „Partytura i ogród”. Będzie można na niej zobaczyć prywatne prace zmarłego kompozytora, jak również przedstawiające go portrety i fotografie. Ekspozycja będzie dostępna do 26 września 2021 roku.

W 2003 roku Maria Anna Potocka nakręciła w Lusławicach film z udziałem Krzysztofa Pendereckiego pod tytułem Partytura i ogród. Kompozytor ujawnia w nim zasady warsztatu kompozytorskiego oraz opowiada o metodzie graficznej pozwalającej naszkicować symfonię na jednej kartce. Swoje doświadczenia muzyczne odnosi do ogrodu. Park, który stworzył w Lusławicach, oparł na formie symfonii.

Wystawa proponuje wgląd w myślenie o muzyce i ogrodzie. Obejmuje prywatne szkice – tak zwane prepartytury – oraz rysunkowe koncepcje ogrodu. Na drugą część wystawy składają się portrety Krzysztofa Pendereckiego autorstwa Beaty Stankiewicz, Marcina Maciejowskiego, Bartka Materki, fotografie Mariana Eilego z cyklu Rewizyta – Salvador Dali u państwa Pendereckich oraz dokumentacja fotograficzna parku w Lusławicach autorstwa Marka Bebłota i Bartka Barczyka.

Więcej informacji na temat wystawy na stronie galerii Bunkier Sztuki.

Krzysztof Penderecki (1933–2020) kompozytor i dyrygent. W 1958 roku ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna) w Krakowie. W ciągu ponad 60 lat artysta stworzył ponad 150 utworów zróżnicowanych w zakresie technik kompozytorskich, gatunków i formy. Krzysztof Penderecki jest autorem oper, symfonii i utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, opraw chóralnych tekstów religijnych, a także utworów kameralnych i instrumentalnych.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama