Sinfonietta Cracovia działa od 1994 r., dzięki Elżbiecie i Krzysztofowi Pendereckim, jako Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Płytę uzupełnia Koncert klarnetowy, wersja Koncertu altówkowego z 1983 r.
Zmarł Krzysztof Penderecki. Jego nazwisko to emblemat, symbol przewrotu, jaki dokonał się w polskiej muzyce ponad pół wieku temu.
Odszedł ostatni z gigantów tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej, która stała się słynna w Europie w latach 60. Zdobył sławę jako bezkompromisowy awangardzista, później w równie bezkompromisowy sposób zwrócił się ku tradycji.
Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor i dyrygent, zmarł w niedzielę nad ranem. Miał 86 lat.
Eksperyment, by do nagrania III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego zaprosić solistkę triphopowego zespołu Portishead, był dalszym ciągiem wcześniejszych pomysłów Narodowego Instytutu Audiowizualnego, polegających na konfrontowaniu muzyki współczesnej z popularną.
Słuchając tej płyty, rozumiemy, czym te utwory zadziwiły świat.
Co pięć lat na kolejne jubileusze do Warszawy zjeżdżają gwiazdy zaprzyjaźnione z Krzysztofem Pendereckim, by uczcić jego okrągłe urodziny – tym razem 85.
Krzysztof Penderecki współpracował z zespołami Filharmonii Narodowej wielokrotnie, ale jeszcze nigdy nie nagrał z nimi płyty.
Po kolejnych realizacjach swojej najpopularniejszej na polskich scenach opery Krzysztof Penderecki mawia, że ta najnowsza jest najlepsza.