To największe w naszej części Europy arboretum założone przez prywatnego człowieka, który przy tym był wybitnym kompozytorem.
W tymczasowej siedzibie remontowanego właśnie krakowskiego Bunkra Sztuki w miesiącach wiosennych i letnich pokazywana będzie nietypowa wystawa.
Od 27 kwietnia 2021 roku w krakowskiej galerii Bunkier Sztuki będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Krzysztofowi Pendereckiemu pt. „Partytura i ogród”. Będzie można na niej zobaczyć prywatne prace zmarłego kompozytora, jak również przedstawiające go portrety i fotografie. Ekspozycja będzie dostępna do 26 września 2021 roku.
Sinfonietta Cracovia działa od 1994 r., dzięki Elżbiecie i Krzysztofowi Pendereckim, jako Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Płytę uzupełnia Koncert klarnetowy, wersja Koncertu altówkowego z 1983 r.
Zmarł Krzysztof Penderecki. Jego nazwisko to emblemat, symbol przewrotu, jaki dokonał się w polskiej muzyce ponad pół wieku temu.
Odszedł ostatni z gigantów tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej, która stała się słynna w Europie w latach 60. Zdobył sławę jako bezkompromisowy awangardzista, później w równie bezkompromisowy sposób zwrócił się ku tradycji.
Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor i dyrygent, zmarł w niedzielę nad ranem. Miał 86 lat.
Eksperyment, by do nagrania III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego zaprosić solistkę triphopowego zespołu Portishead, był dalszym ciągiem wcześniejszych pomysłów Narodowego Instytutu Audiowizualnego, polegających na konfrontowaniu muzyki współczesnej z popularną.
Słuchając tej płyty, rozumiemy, czym te utwory zadziwiły świat.