O Polityce

Dzieje sąsiedztwa polsko-ukraińskiego. Nowy Pomocnik Historyczny

Już od 8 grudnia w sprzedaży. Już od 8 grudnia w sprzedaży. Redakcja / Polityka
Już 8 grudnia ukaże się nowe wydanie Pomocnika Historycznego „Polacy i Ukraińcy. Dzieje sąsiedztwa. Prawdy i mity, wojny i pokoje".

Sąsiedzi Polaków zza Buga, Ukraińcy, wywodzą swoje pochodzenie z Rusi Kijowskiej i Kozaczyzny. Mamy zatem do czynienia z sąsiedztwem już od początków Słowiańszczyzny w Europie Środkowo- Wschodniej, choć powiedzmy też od razu, że było to sąsiedztwo od początku niełatwe.

W ramach wielkiej Rzeczpospolitej Obojga Narodów realizowało się ono na tym samym terytorium geograficznym i kulturowym, a potem – wraz z rozwojem nowożytnej tożsamości narodowej – coraz wyraźniej w konflikcie. Dlatego też mity, wzajemne stereotypy i uprzedzenia często wygrywały z faktami. Z dzisiejszej perspektywy widać jednak dobrze, że na pamięci historycznej Ukraińców i Polaków najbardziej zaciążyły dramatyczne wydarzenia w XX w., w tym przede wszystkim tragedia wołyńska. Oba narody były często tylko przedmiotem i ofiarami wielkiej historii, ale też wobec siebie mają rachunki win. W efekcie, patrząc od polskiej strony, sienkiewiczowską figurę Kozaka zastąpił obraz krwiożerczego banderowca. Od 30 lat wolna Polska i wolna Ukraina na nowo próbują ułożyć swoje relacje, także te emocjonalne.

Opowiadając dzieje sąsiedztwa polsko-ukraińskiego, spróbowaliśmy przy okazji przybliżyć polskim czytelnikom mało znane losy Ukraińców, którzy praktycznie do końca XX w. byli pozbawieni własnej, suwerennej, na dłużej zakorzenionej państwowości. Nie przytrafiło się to wielu mniejszym słowiańskim narodom.

Zapraszamy do odkrywania razem z nami historii Ukrainy, więc również naszych wspólnych dziejów.

Pomocnik Historyczny „Polacy i Ukraińcy. Dzieje sąsiedztwa” ukaże się w dobrych punktach sprzedaży prasy. Wydanie specjalne liczyć będzie 124 strony, cena: 25,99 zł. Można je będzie kupić także na sklep.polityka.pl.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama