O Polityce

Miejsca na wakacje. Nowy „Salon”

Polityka
Niezwykłe miejsca na wakacje. Jak design zmienia świat. Fenomen Fridy Kahlo. Wnętrza z popularnych seriali. Nowy numer w sprzedaży już od 22 czerwca.

Podróżując, uwielbiam tropić świat z przeszłości. Odkrywam jego ślady w miastach, wsiach, miasteczkach, „wwiercam” się w historię budynków, chętnie słucham opowieści „jak to tu się, pani droga, dawniej żyło”. Są też podróżnicy w czasie i przestrzeni, którzy idą jeszcze dalej i głębiej: przekształcają wakacyjną pasję w nieustającą przygodę, wiążą ją z działalnością zawodową, podbijają nowe lądy.

Claudio Bernardi na przykład, włoski architekt, przerobił majestatyczną proboszczówkę w Piemoncie na zachwycający prostotą dom wakacyjny dla siebie i przyjaciół. Zapatrzył się przy tym w będący wcieleniem harmonii krajobraz winnic zakorzenionych w tym rejonie Italii od V w. p.n.e. (!) i postanowił powrócić do malarstwa porzuconego przed laty. Na Majorce, w pałacu pirata pamiętającym jeszcze średniowiecze, projektantka Teresa Sapey eksperymentowała z kolorami, tworząc na ścianach wielkoformatowe obrazy oddające atmosferę słonecznej wyspy. Stworzyła niezwykłe miejsce na kulturalne wakacje – każda rzecz w nim jest z pogranicza sztuki, a wyeksponowane razem tworzą wyrafinowane kompozycje.

Mamy też wątek polski – tradycyjny dom w Katalonii ze współczesnym międzynarodowym designem, należący do rodziny Kareńskich-Tschurl z Poznania. Nieoczywiste aranżacje wnętrz, wychodzące daleko poza konwencje, i historie ludzi, którzy przełamują schematy, to największa wartość tego numeru.

Małgorzata Tomczyk
Redaktor Prowadząca

Polityka

11. wydanie magazynu „Salon” poświęcone jest przede wszystkim NIEZWYKŁYM MIEJSCOM NA WAKACJE, powstałym w brawurowo odrestaurowanych obiektach pofabrycznych, pałacach i klasztorach. Pokazujemy zestawienia starych oraz nowych form architektury, jak również wnętrza zaaranżowane wbrew konwencjom i przekonaniu, że skoro budynek jest zabytkowy, to wyposażenie musi być klasyczne.
Inspirujące sesje prosto z Majorki, Hiszpanii, Włoch, Polski, w tym historia drugiego domu pary Poznaniaków urządzających się w Katalonii.

W numerze także między innymi:

DESIGN KSZTAŁTUJE BYT, czyli o tym jak wzornictwo odzwierciedla bieg historii, mody, bogacenie się społeczeństwa. Co łączy legendarne krzesło 14 Thoneta z żarówką, prezerwatywami i komputerem Apple? Wszystkie są produktami masowymi, które zmieniły świat. Dały nam komfort, bezpieczeństwo, równy dostęp do komunikacji i informacji.

OD SZTUKI DO DESIGNU. Motywy artystyczne w projektowaniu przedmiotów użytkowych. Fenomen popularności Fridy Kahlo, malarki, symbolu Meksyku, feminizmu i jednej z najbardziej barwnych osobowości świata sztuki XX w. Dla milionów wielbicieli na świecie jej twarz to symbol kobiecej siły, kreatywności, afirmacji życia.

KRAKÓW ZASKAKUJĄCO INDUSTRIALNY. Wycieczka po współczesnej architekturze miasta wraz z arch. Robertem Koniecznym.

WNĘTRZA Z SERIALI. Seriale stały się lokomotywą budowania mediów streamingowych. By wyprzedzić konkurencję, angażuje się najlepszych reżyserów, aktorów, scenografów i stylistów. W efekcie o nagrodę za rolę charakterystyczną mogłyby się też ubiegać wnętrza. Zza kulis budowania atmosfery i kreowania postaci za pomocą scenografii. Architektoniczna elita związana ze światem filmu.

Nowe wydanie 'Salonu' już 22 czerwca.PolitykaNowe wydanie "Salonu" już 22 czerwca.

„Salon. Miejsca na wakacje” – 140 stron o architekturze, wzornictwie i stylu życia – w sprzedaży od 22 czerwca w cenie 16,99 zł. Pismo dostępne w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym sklep.polityka.pl, gdzie do kupienia jest także dziesięć poprzednich numerów. Dostęp do wersji elektronicznej magazynu jest możliwy w prenumeracie cyfrowej „Polityki”.

Czym jest „Salon”? Obszerne reportaże, publicystyka, felietony i wywiady – drążące sens projektowania, wyjaśniające motywacje i zamierzenia architektów, wizje artystów, opisujące historie i emocje związane z powstawaniem domu i budynków użyteczności publicznej – odróżniają „Salon” od pism o podobnej tematyce. Publikuje teksty autorów specjalizujących się od lat w tematyce architektury wnętrz, designu i sztuki, m.in. Piotra Sarzyńskiego z „Polityki”, Joanny Dobkowskiej-Kubackiej, Katarzyny Rzehak i Małgorzaty Tomczyk, która jest autorką koncepcji „Salonu” i redaktorką prowadzącą. Felietony zamieszczają tu m.in. Agata Tuszyńska i Grzegorz Piątek.

Zapraszamy także na nasz fanpage na Facebooku.

Reklama
Reklama