O Polityce

Chińczycy trzymają się mocno

Polityka
Już 20 lipca ukaże się wznowienie Pomocnika Historycznego „Historia Chińczyków”. Zapraszamy też do słuchania naszego nowego historycznego podkastu!

Na przełomie XX i XXI w. byłe starożytne cesarstwo, potem słaba republika, wreszcie bastion koszarowego komunizmu, mocny militarnie, ale ubogi gospodarczo i cywilizacyjnie – przemienił się w drugie mocarstwo świata.

Z Chinami liczą się wszyscy, widzimy Chińczyków w G20 i w ścisłej czołówce medalistów olimpijskich, w kosmosiei w chińskim centrum handlowym w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej, w zarządach wielkich korporacji (do niedawna) zachodnich i wśród noblistów, wśród studentów najlepszych uczelni amerykańskich i na estradach świata.

Chiny zaciekawiają: jak wolny rynek jest tam godzony z rządami monopartii, ale i niepokoją: wysokimi społecznymi kosztami modernizacji i stosunkiem do wolności obywatelskich. Jak w ogóle Chińczycy zechcą skorzystać ze swej potęgi? Czy mogą stać się wzorem i punktem odniesienia dla innych krajów? To zaciekawienie i zaniepokojenie w sposób naturalny pobudza zainteresowanie krajem i jego historią.

Po 10 latach od pierwszego wydania wznawiamy więc – przejrzany i uzupełniony – „Pomocnik Historyczny” poświęcony dziejom Państwa Środka. Doborowi polscy znawcy problematyki chińskiej rzucają światło na dzieje Chińczyków. Staraliśmy się pogodzić głęboką znajomość przedmiotu u autorów z możliwościami poznawczymi nas, czytelników, wychowanych w zupełnie innej cywilizacji. Na każdym kroku będziemy spotykać pojęcia, zjawiska, sytuacje dalekie naszemu doświadczeniu. Dlatego ta wyprawa na Daleki Wschód jest tak fascynująca.

Warto zrozumieć istotę odrębności chińskiej cywilizacji. Zapraszamy w podróż w przeszłość i przyszłość.

***

Zapraszamy też do wysłuchania nowego podkastu pt. „Polityka o historii”, w którym red. Agnieszka Krzemińska rozmawia ze znawcą tematu, historykiem i sinologiem dr. hab. Prof. SWPS Marcinem Jacobym.

Pomocnik Historyczny „Historia Chińczyków” ukaże się w dobrych punktach sprzedaży prasy. Wydanie specjalne liczyć będzie 140 stron, cena: 28,99 zł. Można je będzie kupić także na sklep.polityka.pl.

Reklama
Reklama