O Polityce

Szlachetne rzemiosło. Nowy „Salon” już dostępny!

Wydanie SALONU nr 14 Wydanie SALONU nr 14 Polityka
Targi antykwaryczne w Europie, moda na vintage, zielone miasta. Nowy numer w sprzedaży od 15 marca.

Kiedy pomieszkiwałam we Włoszech, największą atrakcją towarzyską, poza wycieczką rowerową lub pieszą w boskie plenery, była pielgrzymka na targ staroci. Najlepiej do Arezzo, mekki antykwariuszy. Impreza odbywa się w każdy pierwszy weekend miesiąca od 5o lat z górką. Rocznie poluje tam nawet 200 tys. osób. Wśród nich i Sting, i Drew Pritchard, znany z TV walijski handlarz antykami. Niestety, obecności żadnego z tych panów nie doświadczyłam na żywo, pewnie z racji pandemicznego przerzedzenia tłumów. Przyjemność znalazłam natomiast w obserwacji lokalnych technik negocjacyjnych. Z kamienną twarzą (co za męka!) przebierałam w filiżankach i wazonikach. Przymierzałam korale, przeglądając się w rozrzeźbionych lustrach, opartych o ławki na placu. W tym czasie zabawiano mnie anegdotami, a nawet raczono winem. Powiem Wam, że ten teatr nie może się znudzić. Ciekawych rzeczy nie zabraknie, bo Włochy to jedno wielkie muzeum. Wstęp jest za darmo, a dreszczyk emocji, jaki daje myśl, że upolujesz renesansową Madonnę za grosze, nierówny ekscytacji jakimikolwiek innymi zakupami.

Skąd we współczesnych taki pęd do staroci, do autentyzmu, do obcowania z przedmiotem, w którym czuć wysiłek i emocje człowieka – jego twórcy? Wydaje mi się, że im szybciej żyjemy, tym bardziej łakniemy przedmiotów, które są jak skrytki na wspomnienia. Takich, dzięki którym dotkniemy przeszłości, prawdziwszych czasów. Tym silniejsze w nas to pragnienie, im boleśniej odczuwamy brak własnego domu pełnego mebli po pradziadkach, obrazów, sreber, fotografii, historii kilku pokoleń. Łatajmy więc własne życie,
kolekcjonujmy rzeczy z drugiej ręki, dopisujmy im ciąg dalszy.

Małgorzata Tomczyk
Redaktor Prowadząca

Nowy numer 'Salonu' już od 15 marcaPolitykaNowy numer "Salonu" już od 15 marca

W numerze:

Wnętrza. Eleganckie apartamenty w odnowionych kamienicach, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością.

Design i ludzie. Co można znaleźć na śmietniku? Historie ludzi, dla których znajdowanie i używanie rzeczy z drugiej ręki to styl życia.

Przewodnik po najciekawszych targowiskach staroci w Europie. Nasza włoska korespondentka odsłania kulisy antykwarycznych bazarów i dzieli się z nami swoim rankingiem najlepszych pchlich targów w Europie.

Zielone miasta – ogrody na dachach i domy dla drzew. Luksus, ekstrawagancja czy konieczność? Prezentujemy najnowsze rozwiązania z różnych miejsc na świecie.

Architektura ReUse. Obiekty kultury w kamieniołomach. Przykłady kreatywnej adaptacji z ostatnich lat.

Nagroda Architektoniczna Polityki – finaliści w kategorii WNĘTRZA 2022. Zapowiedź po raz pierwszy przyznawanego wyróżnienia w ramach Nagrody Architektonicznej POLITYKI - za projekt wnętrza w obiekcie użyteczności publicznej, zrealizowany w 2022 r.

„Salon. Szlachetne rzemiosło” – 140 stron o architekturze, wzornictwie i stylu życia – w sprzedaży od 15 marca w cenie 16,99 zł. Pismo dostępne w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym sklep.polityka.pl, gdzie do kupienia jest także trzynaście poprzednich numerów. Dostęp do wersji elektronicznej magazynu jest możliwy w prenumeracie cyfrowej „Polityki”.

Zapraszamy także na nasz fanpage na Facebooku.

Reklama
Reklama