O Polityce

Art Salon. Przewodnik po polskich galeriach sztuki i wystawach od 6 września

. . Polityka
„Sztuka to jest pewien sposób na życie i pewien sposób na wyjaśnianie sobie życia. (...) Pomaga znaleźć trop wymykającej się nam nadziei” – mówił Jerzy Nowosielski.

Uciekamy w świat wrażliwości artystycznej w czasach niepokojów, niespodziewanych zdarzeń i wyzwań. Kiedy stawiamy więcej pytań niż zwykle i szukamy na nie odpowiedzi. Przybywa więc w ostatnich latach galerii, kolekcjonerów, padają rekordy na aukcjach, a do muzeów ustawiają się kolejki. Zgłębiamy historie fascynujących obrazów i odkrywamy w sobie coraz większą potrzebę obcowania z pięknem, myślą, wartościami.

Obrazy, tak jak książki, nadają mieszkaniu rys osobisty, są jak zaproszenie do rozmowy. Z czasem stają się częścią nas samych, naszej tożsamości. Widok ulubionego malarstwa na co dzień może najzwyczajniej w świecie uszczęśliwiać.

Gdzie zatem kupić dobry obraz, grafikę, rzeźbę? Komu zaufać w kwestii tych wyborów? Przewodnik po polskich galeriach sztuki, odcinek pierwszy – gotowy! Z jednej strony przypominamy najlepsze z najlepszych polskich galerii prywatnych z rankingu „Polityki” prowadzonego od 1999 r. przez Piotra Sarzyńskiego. Z drugiej – zaprosiliśmy na łamy marszandów, właścicieli galerii stacjonarnych i internetowych, organizatorów festiwali sztuki współczesnej, by opowiedzieli nam o sztuce prowadzenia tego typu przedsięwzięć, o współpracy z artystami i o projektowaniu wystaw. Poprzez pryzmat osobistych historii tych ludzi, maksymalnie zaangażowanych w to, co robią, chcemy skrócić dystans dzielący nas od elitarnego świata sztuki. Oswoić z nim i zachęcić do jeszcze częstszych odwiedzin. Bo im więcej oglądamy i wiemy, tym więcej jesteśmy w stanie zobaczyć.

Małgorzata Tomczyk
Redaktor Prowadząca

.Polityka.

Specjalne wydanie magazynu „Salon”

Przygotowaliśmy rodzaj przewodnika dla osób, które ze sztuką współczesną mają relacje, powiedzmy, nieufne, choć je ona ciekawi. Dla czytelników z jednej strony potrzebujących zachęty i oswojenia ze światem galerii prywatnych (często ocenianych jako niedostępne), ale i takich osób, które sztuce współczesnej przyglądają się jako formie inwestycji, a nie mają jeszcze w tym zakresie doświadczenia.

Publikacja nie ma charakteru katalogu. Przybliżamy świat artystyczny poprzez historie i styl myślenia o sztuce właścicieli/założycieli wybranych przez nas galerii, ich podejście do prowadzenia galerii, wyboru artystów.

Zależało nam na tym, aby mocno wybrzmiało, dlaczego warto odwiedzać galerie prywatne, że galerzyści, których prezentujemy, to ludzie, którym można zaufać co do ich wyborów. Koniec końców – na budowaniu opiniotwórczości galerii prywatnych i art fundacji.

W magazynie prezentujemy również inspirujące domy z przestrzenią dla sztuki, pracownie artystów, biura instytucji inwestujących w artystyczne kolekcje. Zapowiadamy też najciekawsze wydarzenia kulturalno-artystyczne w drugiej połowie 2023 r. w Polsce.

„ART. SALON” – 140 stron o polskich galeriach sztuki i wystawach – w sprzedaży od 6 września 2023 r. w cenie 16,99 zł. Pismo dostępne w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym sklep.polityka.pl, gdzie do kupienia jest także piętnaście poprzednich numerów magazynu. Dostęp do wersji elektronicznej magazynu jest możliwy w prenumeracie cyfrowej „Polityki”.

Zapraszamy także na nasz fanpage na Facebooku.

Reklama
Reklama