Pulsar wystartował w styczniu 2022 roku. Kilkunastoosobowy zespół redakcyjny od tamtej pory napisał, zredagował i opublikował prawie 10 tys. artykułów (w tym z naszych miesięczników: „Scientific American. Świat Nauki” oraz „Wiedza i Życie”), z których część dostępna jest również w wersji audio. Codziennie publikowanych jest kilka/kilkanaście postów w mediach społecznościowych. „Pular nadaje” to już ponad 100 podkastów – rozmów z badaczami, artystami, autorami książek. Nieoceniony rysownik Mirosław Gryń stworzył dla Pulsara kilkadziesiąt wyjątkowych ilustracji.
Z redakcją Pulsara można było się spotkać na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Dolnośląskim Festiwalu Nauki, Festiwalu Nauki w Warszawie i Śląskim Festiwalu Nauki, których jest patronem medialnym.
Dziękujemy Wam, którzy korzystacie z zasobów Pulsara oraz jury konkursu Popularyzator Nauki. Gratulujemy wszystkim finalistom i czekamy na grudniowe ogłoszenie zwycięzców!
O konkursie
Konkurs organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Nagradzani są w nim ludzie i instytucje, którzy popularyzują naukę, pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową z ludźmi, niezależnie od ich wieku, poziomu wykształcenia i kariery zawodowej odbiorców.
W tegorocznej edycji do konkursu zakwalifikowały się 94 zgłoszenia, a do finału 20. edycji weszły 23 osoby, zespoły i instytucje. Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach: „Naukowiec” (gromadzącej osoby popularyzujące naukę od stopnia doktora wzwyż); „Animator” (osoby prowadzące indywidualną działalność popularyzatorską, bez stopni ani tytułów naukowych); „Zespół” (zespoły osób popularyzujących naukę); „Instytucja” (np. instytuty, jednostki uczelni, organizacje pozarządowe, centra nauki) oraz „Media”.
Zgłoszenia ocenia Kapituła złożona z przedstawicieli środowiska naukowego, popularyzatorów nauki i przedstawicieli portalu Nauka w Polsce. Obradom przewodniczy prof. Michał Kleiber – przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji, jeden z inicjatorów konkursu.
Zgłoszenia oceniają: Dariusz Aksamit – działacz Marszu dla Nauki, Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; prof. Andrzej Katunin z Politechniki Śląskiej, Iwona Kieda z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy, prof. Robert Mysłajek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Magdalena Osial z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN; prof. Piotr Sułkowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Michał Szydłowski – założyciel Laboratorium Pana Korka, Ewelina Walendziak-Genco – zastępczyni dyrektora Departamentu Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki MNiSW, prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska – dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki na Politechnice Śląskiej oraz przedstawiciel redakcji serwisu Nauka w Polsce.
Finaliści 20. edycji konkursu Popularyzator Nauki
Kategoria Animator:
Bartłomiej Krawczyk
Dagmara Bożek
Mariusz Meus (Pan Południk, Honorowy Południk Krakowski)
Kategoria Instytucja:
Europejska Fundacja Kosmiczna
„EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi” Centrum Nauki i Techniki
Klub Astronomiczny Almukantarat
Instytut Genetyki Człowieka PAN
Kategoria Naukowiec:
dr Maciej Mulak
dr Sebastian Szklarek (Świat Wody)
dr Tomasz Miller
dr Dominika Kuźma
dr hab. prof. UŚ Katarzyna Wyrwas (Poradnia Językowa)
dr Mariusz Gogól
Kategoria Zespół:
Zespół Ekspertów Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
Strefa Naukowa Festiwalu Fantastyki Pyrkon
Zespół Archeowieści
Zespół Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej (ODIM)
W stronę dostępności. Zespół badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego
Kategoria Media:
Miesięcznik Delta
Krzysztof Poznański (Naukowo TV)
Katarzyna Juszkiewicz (Polskie Radio Katowice)
Pulsar - portal popularnonaukowy (wydawca: POLITYKA)
National Geographic Polska
Lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach zostanie ogłoszona w grudniu 2024 r. Jury wybierze również laureata nagrody głównej, który ma wyjątkowe osiągnięcia na polu popularyzacji.