Wydawnictwa

Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy

. . Polityka
Najnowsza, trzecia już wspólna książka Mariusza Janickiego i Wiesława Władyki, publicystów „Polityki”, do sprzedaży trafi już 6 września.

Książka jest analizą zjawiska symetryzmu wraz z odpowiedziami na pytania, kim są tytułowi symetryści, w jaki sposób wspierali rząd Zjednoczonej Prawicy i czy ponownie przyczynią się do zwycięstwa PiS w nadchodzących wyborach. Autorzy książki w 2016 r., zaraz na początku rządów PiS, wprowadzili pojęcie symetryzmu do słownika języka politycznego. W ich ocenie PiS demolujący ład konstytucyjny, praworządność, media, system edukacyjny, prawa kobiet i prawa mniejszości nie mógł być traktowany na równi z innymi partiami politycznymi. Symetryści zaś – dziennikarze, komentatorzy, eksperci i wyborcy – nie dostrzegają wyjątkowości obecnej władzy i, jak twierdzą, zachowują równy, właśnie symetryczny dystans do wszystkich sił polskiej sceny politycznej, w efekcie jednak taki sam do demokratów jak do autokratów. Zdaniem autorów pojęcia symetryzmu, przyczyniło się to do „unormalniania” systemu, który jawnie odchodzi od zasad liberalnej demokracji. Książka pokazuje dzieje symetryzmu w ostatnich siedmiu latach i jest również zbiorczą polemiką z adwersarzami. Zawiera premierowy, niepublikowany wcześniej materiał, uzupełniony o kilka artykułów z naszego tygodnika.

„Symetryści” wejdą do sprzedaży w wybranych kioskach i salonach prasowych 6 września razem z częścią nakładu tygodnika „Polityka”. Książkę będzie też można kupić w księgarniach oraz w formie ebooka.

Już teraz można ją zamówić w sklepie internetowym „Polityki”.

***

O autorach:

Mariusz Janicki jest pierwszym zastępcą redaktora naczelnego „Polityki” i kierownikiem działu politycznego i komentatorów pisma. Współautor książek m.in. „Baba na świeczniku” (wywiad rzeka z Ewą Łętowską). Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Wiesław Władyka jest historykiem, profesorem zwyczajnym związanym z Uniwersytetem Warszawskim. Publicysta i komentator „Polityki”. Autor książek, m.in. „Krew na pierwszej stronie”, „Kartki z PRL”, „Październik 56”.

Od 2005 r. Mariusz Janicki i Wiesław Władyka najczęściej pisali w duecie. W 2007 wspólnie wydali książkę „Cień wielkiego brata. Ideologia i praktyka IV RP”, a w 2019 opublikowali kolejną: „Brat bez brata. Dokąd prowadzi Polskę Jarosław Kaczyński”.

Fragment książki:

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego już od dawna korzysta ze specyficznej ochrony, darmowego wsparcia ze strony wielu przedstawicieli tzw. drugiej strony polskiego megakonfliktu, trwającego od 2005 r. Teoretycznie dostrzegają oni antydemokratyczne tendencje w partii Kaczyńskiego, ale jednocześnie stale i konsekwentnie rozmywają kontury wielkiego sporu o ustrój państwa, relatywizują oceny, traktując walkę o demokratyczne pryncypia jak pasjonującą grę, gdzie „niech wygra lepszy”. Jednak, nawet trzymając się tej modnej metafory „gry”, sprawiedliwie i bezstronnie można oceniać rozgrywkę, która trzyma się wyznaczonych przed rozpoczęciem gry zasad. Ale jeśli ktoś przestawia bramki, przemalowuje linie i ma sędziego po swojej stronie, to nie powinien liczyć na takie samo traktowanie jak druga drużyna. A cisi poplecznicy Kaczyńskiego z tzw. demokratycznej strony właśnie takie równe traktowanie proponują i uważają to za powód do dumy, swoje osiągnięcie. Nazwaliśmy ich symetrystami. Znaczenie symetryzmu dla podtrzymywania i umacniania władzy PiS od 2015 r. jest nie do przecenienia. Ta książka wyjaśnia dlaczego.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama