Batory w Polityce

Batory w Polityce. Odc. 76

Ile kosztuje potęga? Polska i europejska polityka bezpieczeństwa w obliczu wojny

O marzeniach o bezpieczeństwie i ich cenie Łukasz Pawłowski rozmawia z dr. Piotrem Łukasiewiczem, analitykiem ds. bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight, pułkownikiem rezerwy Wojska Polskiego i byłym ambasadorem RP w Afganistanie.

Losy wojny w Ukrainie się ważą, a poziom wsparcia USA dla sojuszników zależy od polityki wewnętrznej i posunięć Chin. W tej sytuacji jest jasne, że Europa musi włożyć większy wysiłek w budowę własnego bezpieczeństwa. Co to jednak dokładnie znaczy? Czy wezwania prezydenta Emmanuela Macrona do osiągnięcia „autonomii strategicznej” mają sens? Czy Unia Europejska potrzebuje własnej armii? Jak w tym kontekście oceniać zapowiedzi ministra Mariusza Błaszczaka, że Polska do 2035 r. wyda z budżetu na zbrojenia 640 mld zł, do tego kilkaset miliardów z pożyczek pod obligacje, co razem daje fantastyczną sumę około biliona złotych w ciągu 12 lat?

Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak na poligonie w Nowej DębiePatryk Ogorzałek/Agencja Wyborcza.plWicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak na poligonie w Nowej Dębie

Reklama
Reklama