Batory w Polityce. Odc. 79
Co to jest ludobójstwo?
Rozmowa Krzysztofa Izdebskiego z Konstantym Gebertem, autorem książki „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” oraz laureatem Nagrody im. Marcina Króla za najlepszą opublikowaną w 2022 roku polską książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii oraz myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą.
Batory w Polityce. Odc. 78
Czy hasła narodowo-religijne mogą odbudować wspólnotę?
Populizm, kultura i polityka. Paweł Marczewski rozmawia z historykiem idei prof. Leszkiem Koczanowiczem.
Batory w Polityce. Odc. 77
Prawa uczniów. Oczekiwania kontra rzeczywistość
Łamanie praw uczniów to nie marginalny przypadek w polskiej szkole, ale codzienność. Czy uczniowie znają swoje prawa? W jakich obszarach są one najczęściej łamane?
Batory w Polityce. Odc. 76
Ile kosztuje potęga? Polska i europejska polityka bezpieczeństwa w obliczu wojny
O marzeniach o bezpieczeństwie i ich cenie Łukasz Pawłowski rozmawia z dr. Piotrem Łukasiewiczem, analitykiem ds. bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight, pułkownikiem rezerwy Wojska Polskiego i byłym ambasadorem RP w Afganistanie.
Batory w Polityce. Odc. 75
Czy samorząd traci swoją samorządność?
Jak wyglądają kompetencje samorządów? Na ile finanse lokalne są oddane do dyspozycji autonomicznej samorządu, a na ile są „pieniędzmi znaczonymi”? I jak realnie wykonywane są zadania samorządu?
Batory w Polityce. Odc. 74
Zeitenwende. Jak wojna w Ukrainie zmienia Niemcy
Dlaczego wydarzenia ostatniego roku są punktem zwrotnym i najgłębszą cezurą w niemieckiej polityce ostatnich dekad? Rozmowa z Piotrem Burasem, dyrektorem warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).
Batory w Polityce. Odc. 73
Referendum lokalne a aktywność obywatelska
Dziś rozmawiamy m.in. o tym, czy referenda lokalne to właściwy instrument do włączenia mieszkańców w procesy decyzyjne.
Batory w Polityce. Odc. 72
Czy Polska jest humanitarnym supermocarstwem?
Dziś rozmawiamy z dr Karoliną Podgórską o wnioskach z raportu „Polska Szkoła Pomagania”, który opisuje doświadczenia organizacji społecznych w pomaganiu uchodźcom.