Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 121

Za co kochamy Stephena Kinga

Przy okazji nowej książki Kinga, „Baśniowej opowieści”, próbujemy rozgryźć fenomen tego wyjątkowego autora. A przy okazji oceniamy nową powieść.

Literatura Stephena Kinga? – Na pierwszym poziomie to jest świetna rozrywka, na drugim – gra w układanie gatunkowych klocków, a na kolejnym – błysk erudycji, którą autor się nie przechwala – mówi Jakub Demiańczuk. – King sprawia, że czytanie literatury gatunkowej nie jest wstydem. To już nie jest guilty pleasure, to jest po prostu pleasure.

To rzadki przypadek, kiedy jakość przekłada się na stan konta bankowego – ocenia Piotr Kofta. – King przyczynił się do tego, że pozbyłem się pewnych przesądów dotyczących czytania.

Właśnie ukazała się nowa książka Kinga, „Baśniowa opowieść”, tym razem mistrz horroru mierzy się z gatunkiem fantasy. Z jakim efektem? Na czym polega fenomen Kinga, który zmienia gatunki i wydaje rocznie kilka książek, a jednocześnie ciągle potrafi czytelników zaskoczyć? O specyfice powieści Kinga, której jest wierny już od lat 70. O jego wielkiej erudycji i nawiązaniach literackich (często dobrze ukrytych), poradach pisarskich oraz o wciągających obrazach amerykańskiej codzienności – rozmawiają Piotr Kofta, Jakub Demiańczuk i prowadząca to wydanie podkastu Justyna Sobolewska.

Stephen KingMike Segar / Reuters/ForumStephen King

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama