Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 130

Wojciech Fangor: romantyczny racjonalista?

W setną rocznicę urodzin słynnego artysty razem ze Stefanem Szydłowskim próbujemy odpowiedzieć na pytanie: kim był?

W najnowszym odcinku kulturalnego podkastu pochylamy się nad losami Wojciecha Fangora. Jaką drogę przeszedł pionier „romantycznego op-artu”, cytując określenie jednego z krytyków? Czy rzeczywiście był człowiekiem, który „stanowił mieszankę klasycyzmu i romantyzmu”?

Rozmawiamy m.in. o czasach polskiej szkoły plakatu i słynnym environment „Studium przestrzeni”, które stworzył wspólnie ze Stanisławem Zamecznikiem. Jest też mowa o latach emigracji i Stanach Zjednoczonych, gdzie artysta spędził jedną trzecią życia. Tam również, w nowojorskim Muzeum Guggenheima, miał swoją indywidualną wystawę. Spróbujemy odpowiedzieć, dlaczego twórca ostatecznie zdecydował się na powrót do kraju. Ponadto poruszymy wątek fascynacji Fangora astronomią i jego prac inspirowanych dziełami Jana Heweliusza.

Gościem odcinka jest Stefan Szydłowski – filozof, marszand i założyciel Galerii Szydłowski. Kurator wielu wystaw Wojciecha Fangora, a prywatnie jego przyjaciel. Rozmowę prowadzi Aleksander Świeszewski.

Prace Wojciecha Fangora w Muzeum Narodowym w KrakowieMarek Lasyk/EAST NEWSPrace Wojciecha Fangora w Muzeum Narodowym w Krakowie

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama