Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 144

Outriders: Co ma wspólnego dziennikarstwo z grą wideo

Bachmut, Ukraina Bachmut, Ukraina Outriders / Arch. pryw.
Jak przekonują założyciele kolektywu Outriders i laureaci Paszportu POLITYKI Anna i Jakub Górniccy, dziennikarstwo nie ogranicza się do paru form, które już dobrze znamy.

Outriders to reporterski start-up, kolektyw, który testuje nowe formy opowiadania o świecie. Ich projekt „Jeden dzień w…”, mówiący o życiu w czasie wojny w sześciu miastach Ukrainy, zyskał uznanie jurorów i kapituły Paszportów POLITYKI, trafiając do kategorii kultura cyfrowa. Decyzja była zaskakująca dla samych założycieli kolektywu. – Działamy bardziej w środowisku dziennikarskim, więc sama obecność w gronie nominowanych tej nagrody była dla nas ważna – mówi w podkaście kulturalnym „Polityki” Jakub Górnicki. Z drugiej strony – rywalizowali z autorami komiksów i gier, a to dziedziny, z których korzystają również członkowie Outriders. – Dodało nam to pewności siebie w poszukiwaniu dalszych form interaktywnych, multimedialnych. I pokazywaniu, że dziennikarstwo nie ogranicza się do paru form, które już wszyscy dobrze znamy.

Anna i Jakub Górniccy opowiadają w „Kulturze na weekend” o tym, jak powstawał ich zeszłoroczny projekt, rozpoczęty zaraz po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. W jaki sposób w pokazywanych miastach wojna przenikała się ze zwykłą codziennością i dlaczego takie znaczenie miało pokazanie tego w technologii VR 360, z umieszczeniem widza w środku. Rozmowę prowadzi Edwin Bendyk.

***

Cieszymy się, że słuchasz naszych podcastów. Powstają one również dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby w pełni skorzystać z możliwości słuchania i czytania tekstów naszych autorów z bieżących i archiwalnych wydań „Polityki” i wydań specjalnych, dołącz do grona prenumeratorów polityka.pl.

Anna i Jakub GórniccyLeszek Zych/PolitykaAnna i Jakub Górniccy

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama