Sztuka jest od tego, by opowiadać o ludzkich postawach w krytycznych momentach – mówi Jan Holoubek, laureat Paszportu POLITYKI w kategorii Film.
Najbliższe dwa lata Jan Holoubek, laureat Paszportu POLITYKI, spędzi na planie. Zarówno filmowym, jak i serialowym. I opowiada o tym w naszym kulturalnym podkaście.
Tytuł wystawy właściwie wszystko wyjaśnia: w związku z jubileuszem nagrody doświadczona kuratorka Dorota Monkiewicz postanowiła przyjrzeć się uważnie dokonywanym przez te trzy dekady wyborom.
Tegoroczna gala Paszportów POLITYKI przejdzie do historii nie tylko ze względu na jubileusz nagrody czy smutny kontekst wojny w Ukrainie. W kuluarach Teatru Wielkiego bodaj najczęściej padały słowa: jak to dobrze, że znów mogliśmy się spotkać.
Jak radziła sobie polska kultura w wolnym kraju? Czy mogła liczyć na wsparcie państwa? Jakie dzieła powstawały i czy odnosiły sukcesy za granicą?
Specjalne wydanie podkastu „Kultura na weekend” poświęcamy jak co roku laureatom Paszportów POLITYKI. Przyglądamy się tegorocznej gali i próbujemy przewidzieć dalsze losy zwycięzców.
Paszporty POLITYKI skończyły 30 lat! Jest co świętować. Kto zasilił w tym roku grono najwybitniejszych twórców polskiej kultury?
Rozdane! Za nami 30. edycja Paszportów POLITYKI. Podsumowaliśmy ostatni rok w kulturze, kolejny trudny dla branży i twórców zdanych na (nie)łaskę władz, ale i minione trzy dekady polskiej twórczości. Wchodzimy w czwartą.
Jednym z największych dramatów dzisiejszego życia umysłowego są opinie wydawane w jedną sekundę. Mają je ludzie, którzy uważają, że wiedzą. Jedyne, co wiemy, to że poruszamy się w galarecie informacji, że budujemy swoje poglądy ze śmieci – mówi Dorota Masłowska, laureatka przyznanej przez „Politykę” nagrody Kreator Kultury.
Nadzieją napawa to, że w 30 lat od swoich początków Paszporty POLITYKI odnajdują dawnych laureatów i nominowanych w sytuacji niekwestionowanych liderów swoich dziedzin. W tym jubileuszowym roku patrzymy więc w przyszłość, zarazem spoglądając wstecz.