Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 182

Sytuacja dość niezwykła. Komu i za co nominacje do Paszportów POLITYKI

Ogłosiliśmy 21 paszportowych nominacji do... ośmiu, a nie siedmiu nagród. O osobowościach polskiej kultury w siedmiu kategoriach rozmawiamy w naszym podkaście.

To wzrastające talenty polskiej kinematografii – mówi o nominowanych twórczyniach „Absolutnych debiutantów” Janusz Wróblewski przy okazji drugiej w historii naszej nagrody nominacji za scenariusz serialu. Nominacje filmowe są krajowe, ale światowe zarazem. Podobnie z teatrem, w którym postaci nominowanych odzwierciedlają najważniejsze nurty kultury ostatniego roku. – Mamy trzy nazwiska twórców trzech najważniejszych spektakli roku – mówi Aneta Kyzioł.

Książka to w tym roku bardzo pojemna kategoria – relacjonuje Justyna Sobolewska, bo w literackiej dziedzinie po raz pierwszy nominujemy komiks. Poza tym mamy tu non-fiction, połączenie eseju i reportażu oraz zbiór opowiadań. – Sytuacja dość niezwykła. Sięgnąłem po listę naszych kandydatów z ostatnich dwóch dekad i ani razu nie zdarzyło się, żeby w trójce były trzy osoby zajmujące się głównie albo wyłącznie malarstwem – komentuje z kolei Piotr Sarzyński. W kategorii Sztuki wizualne rzeczywiście zabrakło w tym roku sztuki zaangażowanej, zabrakło innych form, nagle jurorzy i jurorki wydają się zafascynowani tylko malarstwem. Może to ucieczka w stronę rzeczy sprawdzonych i pewnych? – zastanawia się dziennikarz „Polityki”.

Różnorodnie jest za to w kategorii Muzyka poważna: mamy kompozytorkę muzyki elektronicznej i elektroakustycznej, dyrygenta i duet skrzypcowo-akordeonowy. – To postaci jakby zupełnie z trzech różnych światów – mówi Dorota Szwarcman. Podobnie w muzyce popularnej: mamy zespół blackmetalowy, rapera ze sporym stażem – ale w nowym repertuarze – oraz robiącą furorę na świecie pianistkę po akademii. Towarzyszą im w kategorii Kultura cyfrowa twórcy dwóch gier wideo oraz aplikacji pozwalającej wcielić się w... malarza. Jeśli tak dalej pójdzie, w jednej z powyższych kategorii możemy nie wyjść z monokultury. Będziemy się jednak starali, żeby było inaczej. Z dziennikarkami i dziennikarzami „Polityki” w tym swoistym paszportowym podsumowaniu rozmawia Bartek Chaciński.

A sylwetki wszystkich nominowanych: tutaj.

***

Cieszymy się, że słuchasz naszych podkastów. Powstają one również dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby w pełni skorzystać z możliwości słuchania i czytania tekstów naszych autorów z bieżących i archiwalnych numerów „Polityki” i wydań specjalnych, dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.

Nominacje do Paszportów POLITYKI 2023KŻ/PolitykaNominacje do Paszportów POLITYKI 2023

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama