Doroczna nagroda tym razem m.in. za wygłoszony własnym językiem manifest niepodległości, aktualny do dziś.
Za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji.
Za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym.
Za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego.
Za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów.
Za konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej, w tym twórczości młodych kompozytorek. Za stworzenie Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik, które wrosły już w nasz pejzaż muzyczny.
Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem.
Za tworzenie wciągających opowieści opartych na słowie, oszczędnie korzystających z obrazu i dźwięku, ale po mistrzowsku wykorzystujących medium gry wideo.
Nagrodę w specjalnej kategorii Kultura zdalna przyznaliśmy w ramach Paszportów POLITYKI po raz pierwszy. Dyrektor Millennium Docs Against Gravity otrzymuje ją za działania, które zbliżyły twórców i publiczność w sieci.
Znakomici goście, niezawodni partnerzy, ludzie kultury i ludzie o kulturę zatroskani. Wszystko to razem tworzy klimat Paszportów „Polityki”.
Nie węgiel, nie ropa, ale kultura – przypomniała Olga Tokarczuk, noblistka, która właśnie dołączyła do naszego grona Kreatorów Kultury. Na szczęście to jasne dla tegorocznych laureatów Paszportów POLITYKI.
Jak się czują tegoroczni laureaci? Czym są dzisiaj Paszporty POLITYKI? Odpowiadają nagrodzeni i nagradzający. Na gorąco – tuż po gali 14 stycznia 2020 r.
Laur Kreatora Kultury, specjalną nagrodę „Polityki”, otrzymała w tym roku Olga Tokarczuk. Zachęcamy do obejrzenia krótkiej rozmowy z noblistką przeprowadzonej tuż po gali wręczenia Paszportów.
W lata 20. XXI w. polska kultura wchodzi bez kompleksów. Spróbujmy sobie wyobrazić, kim będą tegoroczni laureaci, w większości rówieśnicy debiutu prozatorskiego Olgi Tokarczuk, za 25 lat.
Główni Partnerzy Paszportów POLITYKI 2020
Partnerzy kategorii Literatura
Partner kategorii Teatr
Partner kategorii Sztuki Wizualne
Partner kategorii Muzyka Poważna
Partner kategorii Muzyka Popularna
Partner kategorii Kultura Cyfrowa
Partnerzy kategorii Film
Partnerzy medialni Paszportów POLITYKI 2020
Partnerzy Paszportów POLITYKI 2020