Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki

Muzyka poważna: Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki laureatami Paszportów POLITYKI

Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki Leszek Zych / Polityka
Za wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych.
materiały prasowe
Polityka

Nagroda za wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych. Za wirtuozerię, nieokiełznaną fantazję i pomysłowość w doborze oraz tworzeniu nowego repertuaru na nietypowy skład, jakim są skrzypce i akordeon.

Karolina Mikołajczyk (ur. 1993 r.) i Iwo Jedynecki (ur. 1991 r.) tworzą jedyny w swoim rodzaju duet: skrzypce i akordeon. Poznali się na studiach na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, które oboje ukończyli z wyróżnieniem. Karolina ponadto studiowała w Kolonii, a Iwo – w Saragossie i Detmold. Razem grają już od 10 lat. Zaczęli od razu od sukcesu: Grand Prix na festiwalu w Puli w Chorwacji. Niewiele było dotąd utworów na taki duet przeznaczonych, ale dla nich to żaden problem. Aranżują dla siebie kompozycje przeznaczone dla innych instrumentów (najczęściej na skrzypce i fortepian, ale też na inne zestawy) oraz zamawiają nowe utwory u kompozytorów. Sami mówią, że lubią przełamywać bariery – i rzeczywiście, chętnie grają w różnych miejscach, w różnych krajach i dla różnej publiczności. Występowali nie tylko w krajach europejskich, ale też m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chinach, Singapurze, Malezji, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii.

W kategorii Muzyka poważna nominowani byli także Yaroslav Shemet i Aleksandra Słyż.

Polityka 4.2024 (3448) z dnia 16.01.2024; Paszporty POLITYKI 2023; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Mamy wysyp dorosłych z diagnozami spektrum autyzmu. Co to mówi o nich i o świecie?

Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.

Joanna Cieśla
23.04.2024
Reklama