Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki

Muzyka poważna: Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki laureatami Paszportów POLITYKI

Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki Leszek Zych / Polityka
Za wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych.
materiały prasowe
Polityka

Nagroda za wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych. Za wirtuozerię, nieokiełznaną fantazję i pomysłowość w doborze oraz tworzeniu nowego repertuaru na nietypowy skład, jakim są skrzypce i akordeon.

Karolina Mikołajczyk (ur. 1993 r.) i Iwo Jedynecki (ur. 1991 r.) tworzą jedyny w swoim rodzaju duet: skrzypce i akordeon. Poznali się na studiach na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, które oboje ukończyli z wyróżnieniem. Karolina ponadto studiowała w Kolonii, a Iwo – w Saragossie i Detmold. Razem grają już od 10 lat. Zaczęli od razu od sukcesu: Grand Prix na festiwalu w Puli w Chorwacji. Niewiele było dotąd utworów na taki duet przeznaczonych, ale dla nich to żaden problem. Aranżują dla siebie kompozycje przeznaczone dla innych instrumentów (najczęściej na skrzypce i fortepian, ale też na inne zestawy) oraz zamawiają nowe utwory u kompozytorów. Sami mówią, że lubią przełamywać bariery – i rzeczywiście, chętnie grają w różnych miejscach, w różnych krajach i dla różnej publiczności. Występowali nie tylko w krajach europejskich, ale też m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chinach, Singapurze, Malezji, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii.

W kategorii Muzyka poważna nominowani byli także Yaroslav Shemet i Aleksandra Słyż.

Polityka 4.2024 (3448) z dnia 16.01.2024; Paszporty POLITYKI 2023; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Przebudzenie na Majdanie. 10 lat temu nikt nie postawiłby hrywny na to, że dojdzie do rewolucji

Ucieczka prezydenta Wiktora Janukowycza 22 lutego 2014 r. stała się symbolem zwycięstwa ukraińskiej Rewolucji Godności. Dała także pretekst do aneksji Krymu i rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Edwin Bendyk
20.02.2024
Reklama