Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Starward Industries

Kultura cyfrowa: Starward Industries z Paszportem POLITYKI

Starward Industries, Od lewej: Marek Markuszewski, Olga Piech i Maciej Dobrowolski Starward Industries, Od lewej: Marek Markuszewski, Olga Piech i Maciej Dobrowolski Leszek Zych / Polityka
Za znakomity przekład klasycznego dzieła Stanisława Lema na język interaktywnego medium.
Magdalena KucentyArchiwum Magdalena Kucenty
Wojciech OstrycharzArchiwum Wojciech Ostrycharz
materiały prasowe
Polityka

Nagroda za wyróżniający się artystycznym smakiem i zrozumieniem intencji autora przekład klasycznego dzieła Stanisława Lema na język interaktywnego medium, z akcentem na aktualne dziś – w dobie ekspansji inteligencji maszynowej – ostrzeżenie przed ułudą antropocentryzmu.

Starward Industries – niezależne krakowskie studio, którego debiutancka gra wideo „The Invincible” bazuje na powieści Stanisława Lema „Niezwyciężony” (1964 r.) o konfrontacji astronautów przybyłych na planetę Regis III z obcą formą bytu, zręcznie przypominając zawarte w książce myśli. Przenikliwy umysł Lema przewidział zagrożenia związane z rozwojem cywilizacji maszynowej, finalnie kumulującej w nowe, autonomiczne formy istnienia. Gra nie replikuje opowieści Lema, ale prowokuje do podobnych refleksji. „Niezwyciężony” w formie interaktywnego spektaklu to dzieło zbiorowe. Do jego powstania w największym stopniu przyczynili się Magdalena Kucenty (writerka, a przy tym autorka literatury fantastycznej), Marek Markuszewski (game director oraz CEO firmy), Maciej Dobrowolski (członek zarządu i CMO), Olga Piech (creative brand managerka, copywriterka i writerka) oraz Wojciech Ostrycharz (art director, ilustrator, animator).

Nominowani w kategorii Kultura cyfrowa byli także Paweł Koźmiński (Panstasz) i Robert Latoś (Well of Art).

Polityka 4.2024 (3448) z dnia 16.01.2024; Paszporty POLITYKI 2023; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Starward Industries"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama