Paszporty POLITYKI

Laureaci: według kategorii

LITERATURA

1993 Teodor Parnicki

1994 Marcin Świetlicki

1995 Stefan Chwin

1996 Olga Tokarczuk

1997 Andrzej Sapkowski

1998 Jerzy Pilch

1999 Marek Bieńczyk

2000 Marzanna Bogumiła Kielar

2001 Paweł Huelle

2002 Dorota Masłowska

2003 Wojciech Kuczok

2004 Sławomir Shuty

2005 Marek Krajewski

2006 Jacek Dehnel

2007 Michał Witkowski

2008 Sylwia Chutnik

2009 Piotr Paziński

2010 Ignacy Karpowicz

2011 Mikołaj Łoziński

2012 Szczepan Twardoch

2013 Ziemowit Szczerek

2014 Zygmunt Miłoszewski

2015 Łukasz Orbitowski

2016 Natalia Fiedorczuk-Cieślak

2017 Marcin Wicha

2018 Małgorzata Rejmer

2019 Dominika Słowik

2020 Mira Marcinów

2021 Łukasz Barys

2022 Grzegorz Piątek

2023 Jacek Świdziński

FILM

1993 Jacek Bławut

1994 Jan Jakub Kolski

1995 Marcel Łoziński

1996 Łukasz Kośmicki

1997 Jerzy Stuhr

1998 Dorota Kędzierzawska

1999 Krzysztof Krauze

2000 Maja Ostaszewska

2001 Robert Gliński

2002 Piotr Trzaskalski

2003 Andrzej Jakimowski

2004 Wojciech Smarzowski

2005 Przemysław Wojcieszek

2006 Sławomir Fabicki

2007 Łukasz Palkowski

2008 Małgorzata Szumowska

2009 Borys Lankosz i Xawery Żuławski (ex-aequo)

2010 Paweł Sala

2011 Rafael Lewandowski

2012 Marcin Dorociński

2013 Dawid Ogrodnik

2014 Jan Komasa

2015 Magnus von Horn

2016 Jan P. Matuszyński

2017 Jagoda Szelc

2018 Joanna Kulig

2019 Bartosz Bielenia

2020 Piotr Domalewski

2021 Aleksandra Terpińska

2022 Jan Holoubek

2023 Paweł Maślona

TEATR

1993 Tadeusz Słobodzianek

1994 Krystyna Meissner

1995 Jolanta Ptaszyńska

1996 Krzysztof Rau

1997 Anna Augustynowicz

1998 Grzegorz Jarzyna

1999 Agnieszka Glińska

2000 Paweł Miśkiewicz

2001 Piotr Cieplak

2002 Krzysztof Warlikowski

2003 Danuta Stenka

2004 Paweł Szkotak

2005 Jan Klata

2006 Maja Kleczewska

2007 Michał Zadara

2008 Paweł Łysak

2009 Sandra Korzeniak

2010 Paweł Demirski i Monika Strzępka

2011 Krzysztof Garbaczewski

2012 Iwan Wyrypajew

2013 Jolanta Janiczak&Wiktor Rubin

2014 Radosław Rychcik

2015 Ewelina Marciniak

2016 Anna Smolar

2017 Michał Borczuch

2018 Marta Górnicka

2019 Weronika Szczawińska

2020 Teatr 21 i Justyna Sobczyk

2021 Dominik Strycharski

2022 Jakub Skrzywanek

2023 Katarzyna Szyngiera

SZTUKI WIZUALNE (do 2004 r. - PLASTYKA)

1993 Stasys Eidrigevicius

1994 Ryszard Górecki

1995 Mirosław Bałka

1996 Zofia Kulik

1997 Katarzyna Kozyra

1998 Jarosław Modzelewski

1999 Leon Tarasewicz

2000 Dominik Lejman

2001 Katarzyna Józefowicz

2002 Marcin Maciejowski

2003 Monika Sosnowska

2004 Cezary Bodzianowski

2005 Robert Kuśmirowski

2006 Grupa Twożywo (Krzysztof Sidorek i Mariusz Libel)

2007 Joanna Rajkowska

2008 Maciej Kurak

2009 Karol Radziszewski

2010 Wojciech Bąkowski

2011 Nicolas Grospierre

2012 Julita Wójcik

2013 Aneta Grzeszykowska

2014 Jakub Woynarowski

2015 Tymek Borowski

2016 Daniel Rycharski

2017 Norman Leto

2018 Diana Lelonek

2019 Weronika Gęsicka

2020 Małgorzata Mirga-Tas

2021 Jana Shostak, Mikołaj Sobczak (ex-aequo)

2022 Agata Słowak

2023 Marta Nadolle

MUZYKA POWAŻNA (do 2005 r. - Muzyka)

1993 Stanisław Leszczyński

1994 Piotr Anderszewski

1995 Stefan Sutkowski

1996 Olga Pasiecznik

1997 Dariusz Paradowski

1998 Rafał Kwiatkowski

1999 Paweł Mykietyn

2000 Stanisław Drzewiecki

2001 Mariusz Treliński

2002 Dominik Połoński

2003 Kuba Jakowicz

2004 Agata Zubel

2005 Rafał Blechacz

2006 Agata Szymczewska

2007 Łukasz Borowicz

2008 Artur Ruciński

2009 Barbara Wysocka

2010 Wioletta Chodowicz

2011 Aleksandra Kuls

2012 TWOgether Duo

2013 Apollon Musagete Quartett

2014 Kwadrofonik

2015 Marcin Świątkiewicz

2016 Marzena Diakun

2017 Joanna Freszel

2018 Aleksander Nowak

2019 Jakub Józef Orliński

2020 Ania Karpowicz

2021 Teoniki Rozynek

2022 Anna Sułkowska-Migoń

2023 Duo Iwo Jedynecki&Karolina Mikołajczak

MUZYKA POPULARNA (Do 2005 r. - ROCK-POP-ESTRADA)

1993 Kasia Nosowska

1994 Edyta Bartosiewicz

1995 Wojciech Waglewski

1996 Grzegorz Ciechowski

1997 Kayah

1998 Kazik Staszewski

1999 Myslovitz

2000 Ryszard Tymon Tymański

2001 Agnieszka Chylińska

2002 Anna Maria Jopek

2003 Andrzej Smolik

2004 Leszek Możdżer

2005 Skalpel

2006 Fisz i Emade

2007 Krzysztof "Grabaż" Grabowski

2008 Maria Peszek

2009 L.U.C Łukasz Rostkowski

2010 Macio Moretti (Maciej Moruś)

2011 Julia Marcell, Maciej Szajkowski (ex-aequo)

2012 Tres.b

2013 Marcin Masecki

2014 Pablopavo (Paweł Sołtys)

2015 Kuba Ziołek

2016 Wacław Zimpel

2017 Hańba! (Andrzej Zagajewski, Michał Radmacher, Mateusz Nowicki, Jakub Lewicki, Bartosz Wilk)

2018 Dawid Podsiadło

2019 Błażej KRÓL

2020 Siksa

2021 Ralph Kaminski

2022 Przemysław Jankowiak (1988)

2023 Hania Rani

KULTURA CYFROWA

2016 Michał Staniszewski

2017 Bloober Team (Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak, Wojciech Piejko)

2018 PanGenerator (Piotr Barszczewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski)

2019 Dawid Cislak (Polyslash)

2020 Different Tales (Jacek Brzeziński, Marta Malinowska, Artur Ganszyniec)

2021 kultura cyfrowa Tomasz Konrad Ostafin

2022 kultura cyfrowa Anna I Jakub Górniccy (OUTRIDERS)

2023 Starward Industries (Marek Markuszewski, Magdalena Kucenty, Wojciech Ostrycharz, Olga Piech, Marek Dobrowolski)

KREATOR KULTURY

2002 Mariusz Adamiak, Roman Gutek, Michał Merczyński, Jerzy Owsiak, Lech Raczak, Andrzej Stalmach, Wydawnictwo WAB, Wojciech Kuhn, Beata Stasińska, Adam Widmański

2003 Marek Żydowicz

2004 Wojciech Trzciński

2005 Paweł Dunin-Wąsowicz

2006 Maria Janion

2007 Andrzej Wajda

2008 Krystian Lupa

2009 Paweł Althamer

2010 Tadeusz Różewicz

2011 Jerzy Jarocki

2012 Elżbieta Penderecka i Krzysztof Penderecki

2013 Tomasz Stańko

2014 Agnieszka Holland

2015 Studio CD PROJEKT RED

2016 Jan Ptaszyn Wróblewski

2017 nie przyznano

2018 Krystyna Janda

2019 Olga Tokarczuk

2020 Bożena i Lech Janerkowie

2021 Katarzyna Nosowska

2022 Dorota Masłowska, Wilhelm Sasnal, Ryszard Poznakowski

2023 Józef Hen

KULTURA ZDALNA

2020 Artur Liebhart

2021 Unsound Festival (Małgorzata Płysa, Mat Schulz)

Reklama

Czytaj także

null
Żyjmy Lepiej

Nie dla psa czekolada. Jak karmić, żeby nasz pupil nie tył i nie chorował

Prof. dr hab. Piotr Ostaszewski o tym, jak powinien jeść pies, żeby nie tył i nie chorował.

Anna Dobrowolska
26.05.2020
Reklama