Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 209

Grażyna Torbicka: Już samo miejsce jest tu atutem

To moja główna rola – mówi Grażyna Torbicka. I zaprasza na kolejną edycję festiwalu filmowego w Kazimierzu Dolnym.

W tym roku Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi świętuje 18-lecie. Tym, co zawsze wyróżniało to wydarzenie spośród letnich imprez, było i jest niestandardowe podejście do prezentacji sztuki filmowej. Łączenie ambicji z komercją oraz kina, literatury, muzyki i sztuk wizualnych, czyli wszystkich dziedzin, z których czerpie X Muza, z oczekiwaniami niekoniecznie bardzo wyrobionej artystycznie publiczności, która przyjeżdża do Kazimierza i Janowca nad Wisłą, by zrelaksować się i odpocząć. Siłą festiwalu – prowadzonego od samego początku przez Grażynę Torbicką – jest możliwość poznania najciekawszych premier nadchodzącego sezonu oraz spotkania się z renomowanymi twórcami.

W tym roku jedną z takich osobowości będzie pierwsza polska laureatka Złotej Palmy w Cannes za najlepszą kreację aktorską. Jadwiga Jankowska-Cieślak udzieli lekcji kina i zapowie wybrane filmy, w których gra główną rolę.

W rozmowie z Januszem Wróblewskim Grażyna Torbicka oprócz historii i wspomnień na temat festiwalu omawia rolę Stowarzyszenia Filmowców Polskich, wspierającego program i organizację imprezy, oraz ustosunkowuje się do zmiany pokoleniowej na stanowisku prezesa SFP.

***

Cieszymy się, że słuchasz naszych podkastów. Powstają one również dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby w pełni skorzystać z możliwości słuchania i czytania tekstów naszych autorów z bieżących i archiwalnych numerów „Polityki” i wydań specjalnych, dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.

Grażyna Torbickamat. pr.Grażyna Torbicka

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama