Podkast psychologiczny

Jak wytrzymać ze sobą i światem. Podkast psychologiczny „Polityki”. Odc. 14

Mentalne zaćmienia. Czy to jeszcze long covid? Jak to opanować?

Luki w pamięci, kłopoty z koncentracją – czy to wciąż long covid? Jak to opanować? Rozmawiamy z dr Ewą Malinowską z Wydziału Psychologii UW.

Kolokwialnie mówimy o tym „mentalne zaćmienia”. Żart pomaga trochę rozbroić dolegliwości, które dotkliwie komplikują i pracę, i codzienne życie: kłopoty z pamięcią, epizody zaburzeń uwagi, trudności w koncentracji. Niemal co dzień skarżą się na to ogólnie raczej zdrowi i raczej młodzi ludzie. Zaczęło się tuż po pierwszych przygodach z koronawirusem i wielu z nas martwi się, dlaczego tak długo to trwa. W dodatku zachorowań na covid znów przybywa. Co to może dla nas oznaczać? Jak sobie radzić z trudnościami? Zastanawiamy się razem z dr Ewą Malinowską, neuropsycholożką z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmawiamy też o tym, co jeszcze sprawia, że ostatnio często myśli nam się raczej gorzej niż lepiej. Okazuje się, że na podobnej zasadzie jak covid naszym procesom poznawczym może szkodzić zakażenie opryszczką, grypą i wieloma innymi wirusami.

Luki w pamięci, kłopoty z koncentracją – czy to wciąż long covid?Abbie Bernet/UnsplashLuki w pamięci, kłopoty z koncentracją – czy to wciąż long covid?

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama