Podkast psychologiczny

Jak wytrzymać ze sobą i światem. Podkast psychologiczny „Polityki”. Odc. 16

Jak zapobiec samotności. Uwaga! Nadciąga społeczna epoka lodowcowa

Czy plan: „będę zapobiegać samotności” nadaje się na postanowienie noworoczne? Jak najbardziej! Można nawet powiedzieć, że jest dobrze uzasadniony, jeśli spojrzeć na kierunek, w jakim zmierzają relacje międzyludzkie w ostatnich latach.

Prof. Wojciech Kulesza, nasz rozmówca, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS, ocenia wręcz, że nadciąga „społeczna epoka lodowcowa”. Inni trochę mniej obrazowo mówią po prostu o epidemii samotności. Czym właściwie jest samotność – jak psychologia ją rozumie? Dlaczego staje się narastającym problemem? A może po prostu dostrzegamy ją wyraźniej niż kiedyś?

Odpowiedzi na te pytania wcale nie są proste ani jednoznaczne – stan izolacji, oddzielenie, osobność, szeroko opisywane w literaturze i sztuce, dla nauki pozostają sytuacją dosyć zagadkową. Tym ciekawsze jest to, że choć relatywnie niewiele można powiedzieć o istocie samotności, dość sporo wiadomo o jej konsekwencjach dla zdrowia fizycznego i psychicznego. A także o tym, jak ją opanować. I okazuje się, że to akurat nie jest bardzo trudne – zwłaszcza jeśli na początkowym etapie wychwycimy, że znaleźliśmy się w stanie zagrożenia odłączeniem od innych.

Mamy epidemię samotności.UnsplashMamy epidemię samotności.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama