Polityka o historii

Polityka o historii. Odc. 9

Ciemne strony międzywojnia. Chętnie o nich zapominamy

W rocznicę morderstwa pierwszego prezydenta RP rozmawiamy z prof. Jerzym Kochanowskim o nastrojach tamtych czasów.

Przy okazji 100-lecia zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza w najnowszym „Pomocniku Historycznym” przyglądamy się dwudziestoleciu międzywojennemu. Mamy dziś skłonność do jego idealizowania, w końcu to wtedy doszło do udanego połączenia trzech rozdartych połówek państwa po 123 latach rozbiorów, niesamowitego rozwoju gospodarki, kultury i nauki, rozpoczęto walkę z analfabetyzmem i brakiem higieny.

To wszystko prawda, ale niestety te niesamowite 20 lat miało też ciemne strony, o których chętnie zapominamy, a nie powinniśmy, podkreśla nasz rozmówca prof. Jerzy Kochanowski. Były to przede wszystkim olbrzymie nierówności społeczne, skrajna bieda zdecydowanej większości obywateli oraz prawicowo-narodowe nastroje, które doprowadziły do zabójstwa prezydenta, dały przyzwolenie na antysemityzm i getto ławkowe oraz przyczyniły się do decyzji o zajęciu Zaolzia w 1938 r. Rozmowę prowadzi Agnieszka Krzemińska. Więcej o przedwojennej Rzeczypospolitej w nowym wydaniu „Pomocnika Historycznego”: „Dwie dekady II RP”.

Budowa drogi Kraków–Wieliczka–Lwów, wrzesień 1935 r.Narodowe Archiwum CyfroweBudowa drogi Kraków–Wieliczka–Lwów, wrzesień 1935 r.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama